20-07-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Świadomość własnych emocji i stanów mentalnych mogą pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia psychicznego.
Według terapeutki Nadine Moore, umiejętność określenia , których doświadczamy i które mają wpływ na codzienne życie, może być pomocne w dbaniu o własne zdrowie psychiczne. Przeniesienie treści poruszeń umysłu czy pobudzeń ciała do świadomości może mieć wymiar leczniczy.
Czym jest samoświadomość?
To umiejętność rozpoznawania tego, co możesz czuć, myśleć, co cię motywuje do działania w określony sposób. Innymi słowy, chodzi i zidentyfikowanie, co tak naprawdę się z nami dzieje i dlaczego może zachowujemy się tak, a nie inaczej.
Według Moore, która jest terapeutką psychodynamiczną, pewne uczucia są tłumione przez świadomość, ale pojawiają się jako fizyczne objawy, takie jak lub .
Czemu ma służyć samoświadomość?
Stawanie się samoświadomym może być bolesnym procesem. Ludziom często nie podoba się to, czego się dowiadują. Co więcej, samoświadomość może być trudna do osiągnięcia - może nam się wydawać, że dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, co się z nami dzieje, ale równocześnie coś naprawdę ważnego może nam umykać.
Czy to wszystko jest jednak potrzebne? Przecież nieświadomość bywa zbawienna, bo w pewnych sytuacjach sprawia, że łatwiej sobie radzimy z obecną chwilą i jesteśmy w stanie iść naprzód.
Jak uważa Moore, mimo wszystko uświadomienie sobie własnych, wcześniej niezrozumiałych reakcji i pragnień pozwala nie tylko na zrozumienie tego, ale też stawianie czoła niechcianym zachowaniom. Samoświadomość może sprawić, że uzyskamy poczucie większej kontroli nad nami samymi, nad naszymi działaniami i . Pozwala to wyjaśnić innym, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej i zwiększa nadzieję na poprawę naszego sposobu funkcjonowania.
Na podstawie: