Strona głównaStyl życia10 lat Polski w Unii Europejskiej

10 lat Polski w Unii Europejskiej

Dokładnie 10 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska po kilku latach negocjacji i bycia państwem stowarzyszonym z Unią Europejską, stała się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. Do UE wstępowaliśmy w licznym gronie innych państw. Oprócz Polski, w największym rozszerzeniu w historii UE, wstąpiły również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.
10 lat Polski w Unii Polska rozpoczynała negocjacje jeszcze z poprzedniczką Unii Europejskiej, czyli Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Wniosek o rozpoczęcie negocjacji umowy o stowarzyszeniu ze Wspólnotami Europejskimi Polska złożyła 25 maja 1990 r. Umowa taka, znana pod nazwą Układu Europejskiego, została podpisana 16 grudnia 1991 roku, a weszła w życie 1 lutego 1994 roku (część handlowa weszła w życie 2 lata wcześniej). Sama UE powstała 1 listopada 1993 na mocy podpisanego 7 lutego 1992 roku traktatu z Maastricht. jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje jednak dopiero od 1 grudnia 2009 roku, na mocy traktatu lizbońskiego.

Oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Polska złożyła 8 kwietnia 1994 roku w Atenach, jednak decyzja UE o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z sześcioma państwami (Polską, Węgrami, Czechami, Słowenią, Estonią i Cyprem) zapadła dopiero w grudniu 1997 roku.

Polska rozpoczęła negocjacje 31 marca 1998 roku. Na szczycie w Kopenhadze, zakończonym 13 grudnia 2002 r., ówczesny premier polskiego rządu Leszek Miller negocjacje zakończył. Tym samym droga Polski do Unii stała już otworem. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 na mocy tzw. Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Referendum w sprawie członkostwa odbyło się 7-8 czerwca 2003 roku, Polacy wyrazili w nim zgodę na przystąpienie do Unii. Ostatecznie , razem z pozostałymi dziewięcioma innymi krajami, wstąpiła do Unii 1 maja 2004 roku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy