Strona głównaStyl życia10 minut praktykowania uważności dziennie - prosty sposób na poprawę samopoczucia

10 minut praktykowania uważności dziennie - prosty sposób na poprawę samopoczucia

Zaledwie 10 minut codziennej praktyki uważności może poprawić samopoczucie, złagodzić depresję i lęk oraz pomóc ludziom być bardziej zmotywowanymi do poprawy swojego stylu życia - w tym do zdrowszych nawyków ćwiczeniowych, żywieniowych i snu.
10 minut praktykowania uważności dziennie - prosty sposób na poprawę samopoczucia [fot. Susanne Jutzeler, Schweiz, from Pixabay]
Badanie, w którym wzięło udział niemal 1250 ludzi z 91 krajów, pokazuje, że krótkie codzienne sesje , w których brano udział za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej Medito, mogą przynieść znaczące korzyści, mówią eksperci z Uniwersytetów w Bath i Southampton.

Uczestnicy, z których większość nie miała wcześniejszego doświadczenia z uważnością, zostali losowo przydzieleni do grupy, która przez miesiąc praktykowała uważność lub do grupy kontrolnej, która słuchała fragmentów „Alicji w Krainie Czarów". Codzienne sesje uważności obejmowały ćwiczenia relaksacyjne, ustalanie intencji, „skanowanie" ciała, skupienie uwagi na oddechu i autorefleksję.

Uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące ich przed rozpoczęciem 30-dniowego treningu uważności i po jego zakończeniu. Wyniki były zaskakujące. Po treningu uważności, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej, uczestnicy korzystający z aplikacji zgłosili silniejsze:

  • o 19,2 proc. osłabienie
  • o 6,9 proc. poprawę ogólnego samopoczucia
  • o 12,6 proc. zmniejszenie
  • o 7,1 proc. bardziej pozytywną postawę wobec zdrowia

Pozytywne efekty uważności utrzymywały się w dużej mierze po 30 dniach. W badaniu uzupełniającym przeprowadzonym miesiąc później grupa uważności wykazała trwałą poprawę samopoczucia, osłabienie depresji, bardziej pozytywne nastawienie, a nawet deklarowała lepszą jakość . W swoich opiniach uczestnicy podkreślili liczne korzyści płynące z praktyki uważności: „Świadomość, samokontrola, wdzięczność, jestem bardziej cierpliwy/a i czerpię więcej radości z chwili obecnej", czy też: „Jasny umysł. Czuję, że wszystko jest pod kontrolą i będę w stanie robić to, co sobie postanowię", a także: „Ukończenie tych sesji medytacyjnych pozwoliło mi lepiej zrozumieć funkcję mojego umysłu. Pomogły mi uzyskać lepszy wgląd w wiele rzeczy i pokazały mi inną perspektywę, z której mogę patrzeć na świat. Słowa, które przychodzą mi na myśl, są pomocne, wnikliwe i motywujące".

- Badanie podkreśla, że nawet krótkie, codzienne praktyki uważności mogą przynieść korzyści, czyniąc je prostym, ale skutecznym narzędziem do poprawy zdrowia psychicznego. Korzyści z ćwiczenia uważności wykraczających poza osłabienie depresji i lęku oraz poprawę samopoczucia, obejmują też poprawę snu, jak również budowanie silniejszych intencji do prowadzenia zdrowego trybu życia. Uważność rozwija umiejętności psychologiczne, których potrzebujesz, aby budować zdrowe nawyki - mamy nadzieję, że gdy już zdobędzie się już te umiejętności, będzie ich można użyć do poprawy zachowań zdrowotnych, od regularnych ćwiczeń po rzucenie palenia - wyjaśnia psycholog Masha Remskar z University of Bath.

- To świetnie, że tak łatwa, niedroga interwencja, która ma potencjał dotarcia do szerokiej globalnej publiczności, może wpływać na zdrowe zachowania związane ze stylem życia. Jeszcze bardziej zachęcające jest to, że korzyści utrzymywały się po zakończeniu kursu uważności, co sugeruje, że jej praktyka może pomóc w budowaniu trwałych nawyków - uważa dr Max Western z University of Bath.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy