Strona głównaStyl życia10 tysięcy kroków nie wystarczy, by schudnąć

10 tysięcy kroków nie wystarczy, by schudnąć

Na fali popularności jak najprostszych sposobów na odchudzanie, ogłoszono jakiś czas temu, że wykonywanie 10 tysięcy kroków dziennie to taki poziom aktywności fizycznej, który pozwoli schudnąć. Jak się jednak okazuje, nie jest to najskuteczniejsza recepta, proces odchudzania jest nieco bardziej skomplikowany.
10 tysięcy kroków nie wystarczy, by schudnąć [fot. Capri23auto from Pixabay]
W ostatnim czasie rekordy popularnosci biją bransoletki, które pozwalają na monitorowanie ilości wykonywanych dziennie kroków, co umożliwia kontrolę poziomu wysiłku fizycznego. Tych, którzy robią 10 tysięcy kroków na dobę, uważa się za ludzi aktywnych i taki poziom „treningów" miałby wystarczyć do utraty na wadze. Można zatem odczuwać rozczarowanie, kiedy po wielu tygodniach codziennego dość długiego nie widzi się żadnych pozytywnych zmian w wadze, a nawet można dostrzec przechylanie się wskazówki w odwrotną stronę do spodziewanej.

Z nowych testów wykonanych na Brigham Young University wynika, że wspomniany poziom aktywności nie jest adekwatny dla odpowiedniego .

W badaniach wzięło udział 120 młodych osób, które przez sześć dni w tygodniu przez 24 tygodnie wykonywały 10, 12,5 lub 15 tysięcy kroków. Jednocześnie na bieżąco monitorowano kaloryczność diety uczestników oraz ich wagę. W ten sposób chciano sprawdzić, czy określona liczba kroków ma jakiekolwiek znaczenie, jeśli chodzi o regulację masy ciała.

Pomimo zwiększenia poziomu aktywności względem wcześniejszego okresu, uczestnicy badania przybierali na wadze: średnio około 1,5 kg w ciągu sześciu tygodni. Jak wnioskują autorzy testów: Ćwiczenia same w sobie nie zawsze są najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie. Jeśli monitorujesz kroki, może to mieć korzystny wpływ na zwiększenie , ale badania pokazały, że nie przełoży się to na zapobieganie przybieraniu na ".

Według uczonych, najskuteczniejszą formą kontroli wagi jest dostatecznie wysoka aktywność fizyczna wraz z odpowiednią dieta o nienadmiernej kaloryczności i zdrowych składnikach.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy