Strona głównaStyl życia10 wskazówek przedłużających życie

10 wskazówek przedłużających życie

W dzisiejszych czasach, kiedy medycyna czyni ogromne postępy w badanich i metodach leczenia różnorodnych schorzeń, ludzie żyją znacznie dłużej niż kiedykolwiek. Nie jest to jednak automatyczne i przede wszystkim od nas zależy, czy traktując w odpowiedni sposób nasze ciało, umysł i duszę uda nam się cofnąć czas.
10 wskazówek przedłużających życie [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Te kilka wskazówek z pewnością będzie dobrym początkiem na drodze do polepszenia swojej kondycji i co za tym idzie oszukania zegara.

1. Odpowiednia dieta
Nasze codzienne pokarmy powinny obfitować w owoce, warzywa, różnorodne ziarna zbóż i błonnik. Należy unikać tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Dobrze zbilansowana dieta może dostarczyć organizmowi wszystkich pierwiastków niezbędnych do utrzymania
optymalnej kondycji zdrowotnej.

2. Aktywność fizyczna
Bardzo wskazana jest wszelka aktywność fizyczna. Postaraj się włączyć do harmonogramu dnia conajmniej 30 minut jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych. Możliwości jest wiele, spacery po parku, po plaży, codzienny jogging z przyjaciółmi, jazda na rowerze, czy chociażby lekcje jogi. Istotne jest byś polubił to w jaki sposób ćwiczysz, wtedy jest spora szansa, że stanie się to twoim codziennym zwyczajem.

3. Regularne wizyty u lekarza
Postaraj się jak najczęściej chodzić do lekarza. Pamiętaj, że jemu także zależy na twoim zdrowiu i wspólnie dążycie do tego samego celu. Częste wizyty lekarskie pomogą ci wychwycić początki choroby jeszcze w zarodku zanim stanie się to poważnym problemem.

4. Nie pal
Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn śmierci! Jedynie w tym roku ponad 400000 ludzi umrze z powodu chorób będących konsekwencją palenia. Nigdy nie jest za późno by rzucić, a efekty będą widoczne niemal natychmiast.

5. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Staraj się unikać sytuacji niebezpiecznych czy to będąc w domu czy też na ulicy. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa w samochodzie i noś kask jadąc rowerem, zainstaluj czujniki dymu w mieszkaniu, nigdy nie uprawiaj joggingu samotnie, a już na pewno nie wieczorem, kiedy jesteś najbardziej narażony na atak. Wszelkie leki zażywaj z rozwagą po uprzednim przeczytaniu ulotki lub po konsultacji ze specjalistą. Staraj się utrzymywać względny porządek w domu lub mieszkaniu, by nic nie stanęło ci na drodze i nie utrudniało swobodnego poruszania się.

6. Ochrona przed szkodliwymi czynnikami na zewnątrz
Pamiętaj by w upalne dni chronić skórę odpowiednim kremem z filtrem. Ubieraj się stosownie do temperatury jaka panuje za oknem i staraj się nie przegrzać ani nie wyziębić organizmu.

7. Jeśli pijesz alkohol, rób to mądrze
Staraj się dawkować ilości spożywanego alkoholu. Mężczyźni poniżej 65 roku życia powinni się ograniczyć do 2 drinków dziennie, natomiast kobiety w każdym wieku lub mężczyźni po 65 roku życia mogą sobie pozwolić na nie więcej niż jednego drinka w ciągu dnia. Jeden drink to odpowiednik butelki piwa, lampki wina lub kieliszka wódki.

8. Utrzymuj swoje finanse w należytym porządku
Zacznij planować długoterminowo swoje wydatki i potencjalne potrzeby w przyszłości. Jeśli stanowi to dla ciebie problem zapytaj o poradę specjalistę np. doradcę finansowego.

9. Kontakt z rodziną i przyjaciółmi jest ważny
Bądź w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Znajdź trochę czasu by spotkać się z sąsiadami lub by zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie w społeczności lokalnej. Jest to niezwykle istotne nie tylko dlatego by nie czuć się samotnym, ale zawsze będzie nam łatwiej uzyskać pomoc od
zaufanych ludzi mieszkających po sąsiedzku.

10. Bądź zawsze w dobrym nastroju
Śmiej się, śmiej się i jeszcze raz śmiej się. Pozytywne nastawienie do życia wiele ułatwia i sprawia, że lepiej postrzegamy otaczający nas świat, a on nas. Staraj się mieć zawsze dobry humor i nie brać wszystkiego zbyt dosłownie.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 18:42:27, 23-03-2007 green

  Obserwując zachowania swoje i starszej społeczności, czytając w prasie, czy przeglądając internet, mam możliwośc zaryzykowania twierdzenia że starsze pokolenia wykazują ostatnio wzmożoną aktywność seksualną, myślę że wpływ na to poza ww. przykazaniami ma również drastyczny wzrost liczby mężczyzn zażywających środki medyczne podnoszące sprawność seksualną, a przez to "ponowne rozbudzenie kobiet" odnajdujących nowe wartości w kochaniu i miłości, oraz uświadomieniu że słowo "seks" nie jest wcale nieprzyzwoite.
  Słonecznie pozdrawiam z naturlandii. H.T.
  ... zobacz więcej
 • 16:45:05, 18-07-2011 ~gość: 85.89.189.xxx

  bardzo dobre 10 przykazan dla seniora/popieram/tak jak napisano trzymac seniorzy.
 • 17:19:15, 18-07-2011 slava

  Mam pytanie.
  Ile panów powyżej 65 roku życia przypada na panie w tym wieku?
 • 20:19:34, 18-07-2011 Barakuda

  Zapewne jeden na dziesięć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Kosciol.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Kobiety.net.pl
 • Oferty pracy