Strona głównaStyl życia14 faktów psychologicznych, których znajomość ułatwia życie

14 faktów psychologicznych, których znajomość ułatwia życie

Warto wiedzieć o sobie nieco więcej, bo wtedy łatwiej jest sobą „zarządzać" - korygować błędy, skutecznie poprawiać humor, dystansować się do tego, co nas spotyka. Na stronie higherperspectives.com można znaleźć 14 potwierdzonych naukowo faktów psychologicznych, o których wiedza przyda się w różnych sytuacjach.
14 faktów psychologicznych, których znajomość ułatwia życie 1. Twoja ulubiona piosenka jest prawdopodobnie związana z wydarzeniem emocjonalnym.
Określony utwór przywołuje pewne konkretne wspomnienia. Im lepsze skojarzenia, tym bardziej dana piosenka nam się podoba.

2. Muzyka wpływa na Twoje samopoczucie.
bezpośrednio wpływa na Twój . Wesoła istotnie go poprawia, smutna - obniża i to do tego stopnia, że zmienia Twój sposób postrzegania świata. Słuchanie pozytywnie nastrajających utworów przekłada się np. na dostrzeganie w tłumie jedynie uśmiechniętych twarzy.

3. Im więcej czasu spędzasz z innymi, tym jesteś szczęśliwszy
Liczne badania dowiodły, że bogate życie rodzinne i/lub towarzyskie sprzyja zwiększaniu poczucia szczęścia. Towarzystwo innych powoduje radość i optymizm. I odwrotnie - samotność zwiększa ryzyko .

4. Wydawanie pieniędzy na doświadczenia, a nie rzeczy także daje .
Otaczanie się przedmiotami, np. nowymi gadżetami, nie daje takiej radości, jak kolekcjonowanie doświadczeń. Ciekawe spotkania, zwiedzanie, wypady na rowerze i wiele innych podobnych aktywności przydaje emocjonalnego dobrostanu.

5. Dzisiejsze dzieci cechują się większym napięciem niż przeciętny pacjent psychiatryczny w latach pięćdziesiątych.
Współczesny styl życia sprawia, że pewne problemy natury emocjonalnej są znacznie powszechniejsze niż kiedyś. Z badań wynika, że aż połowa populacji cierpi z powodu lęków, depresji lub jest uzależniona od jakichś substancji.

6. Określone praktyki religijne obniżają stres.
Ludzie, którzy się modlą i/lub medytują, są mniej zestresowani. Co więcej, badania wykazały też, że przynależność do jakiegoś kościoła daje efekt ochronny przed depresją, co może wynikać z faktu, że lepiej emocjonalnie czują się ci, którzy przynależą do jakiejś wspólnoty.

7. Pieniądze dają szczęście, ale tylko do określonej kwoty.
W przypadku Amerykanów to 75 tysięcy dolarów rocznie, bo taka kwota oznacza ochronę przed ubóstwem i pozwala na zaspokojenie ważnych potrzeb. Okazuje się, że duże sumy nie dają szczęścia. Owszem, wygrana np. w lotto, oznacza euforię, ale trwa ona krótko, zaś dłuższy stan szczęścia wiąże się ze stabilnością finansową, a nie fortuną, która okazuje się oznaczać więcej kłopotów niż radości.

8. Szczęście jest „zaraźliwe" - szukaj radosnych ludzi
Towarzystwo ponuraków wpłynie na obniżenie Twojego nastroju, a przebywanie ze szczęśliwymi ludźmi przyda pozytywnych emocji.

9. Najbardziej zestresowani są ludzie w wieku 18 - 33 lata
Najwyraźniej to bardzo newralgiczny okres. O wszystko (dobrą szkołę, zadowalającą pracę, szczęśliwą rodzinę) trzeba wówczas bardzo intensywnie walczyć.

10. Przekonanie, że dobrze spałeś/aś, pozwala oszukać mózg, że naprawdę tak było.
Nawet jeśli miałeś/aś okazji do dostatecznie długiego snu, jeżeli umiesz przekonać siebie, że tyle wystarcza, by dobrze funkcjonować w ciągu dnia, Twój mózg Ci uwierzy i rzeczywiście zyskasz więcej energii.

11. Mądrzy ludzie nie doceniają swoich zdolności, ignoranci uważają się za znakomitych.
To zjawisko nazwane efektem Krugera-Dunninga - polega na tym, że „osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie życia mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, podczas gdy osoby wysoko wykwalifikowane mają tendencję do zaniżania oceny swoich umiejętności" (wikipedia).

12. Kiedy wspominasz przeszłe wydarzenie, naprawdę wspominasz ostatnie wspomnienie o nim.
Nasz mózg nieustannie nas oszukuje przekształcając nasze wspomnienia za każdym razem, gdy myślimy o nich.

13. Twoje decyzje są bardziej racjonalne, gdy myślisz o nich w innym języku.
Seria eksperymentów w USA i Korei wykazała, że myślenie w innym języku zmniejsza głęboko zakorzenione, wprowadzające w błąd uprzedzenia, które wpływają na to, jak postrzegamy ryzyko i korzyści.

14. Jeśli ogłaszasz swoje cele, masz mniejsze szanse na sukces.
Wieloletnie badania wykazały, że ludzie, którzy mówią o swoich zamiarach, mają niższe prawdopodobieństwo, że je zrealizują. Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniej przyczyną jest to, że mówiąc o swoich planach innym zyskujesz na tyle wysokie poczucie własnej wartości, że jesteś mniej zmotywowany/a do ciężkiej pracy, która jest potrzebna, by osiągnąć wspomniane cele.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy