Strona głównaStyl życia14 listopada: Ogólnopolski Dzień Seniora - jak pomóc seniorom podczas pandemii

14 listopada: Ogólnopolski Dzień Seniora - jak pomóc seniorom podczas pandemii

Zgodnie z oficjalnymi statystykami, w Polsce żyje ponad 8,5 mln ludzi w wieku powyżej 60 lat. Ponieważ wszystkich obywateli jest 38,5 mln, osoby po sześćdziesiątce stanowią 22 proc. całej naszej populacji. Jako że nasze społeczeństwo się starzeje, odsetek seniorów będzie w kolejnych latach coraz wyższy. 14-go listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora
14 listopada: Ogólnopolski Dzień Seniora - jak pomóc seniorom podczas pandemii  [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Tegoroczny krajowy Dzień Seniora, z powodu pandemii, nie obfituje w wydarzenia, w których mogliby bezpośrednio uczestniczyć ludzie starsi, niemniej jego znaczenie wiąże się właśnie ze szczególną sytuacją osób starszych w warunkach zwiększonego zagrożenia zdrowotnego i konieczności ograniczenia dotychczasowych aktywności.

Eksperci nawołują do solidarności z seniorami, którzy są silniej narażeni na poważne konsekwencje infekcji nowym . Od połowy października wprowadzone zostały godziny dla seniorów w sklepach. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach obsługiwane są jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Umożliwia to zmniejszenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

W związku z pandemią Covid-19 zainicjowano akcję #WspierajSeniora, która polega na pomocy seniorom świadczonej przez osoby młodsze i cieszące się dobrym zdrowiem. Informację o gotowości do niesienia pomocy można zawiesić na klatce schodowej bloku czy w innym często odwiedzanym miejscu (np. w lokalnym sklepie). Wystarczy pobrać plakat ze strony ‘' i umieścić na nim swoje imię oraz numer kontaktowy. Osoby deklarujące wsparcie mogą zrobić zakupy, wyprowadzić na psa, czy odebrać pocztę.

Równocześnie trwa akcja #CyfrowyWolontariusz - jej celem z kolei jest poprawa funckjonowania seniorów w cyfrowej rzeczywistości. Chętni wspierają seniorów w podnoszeniu kompetencji cyfrowych, np. w założeniu profilu zaufanego, czy też bezpiecznego surfowania po Internecie. Więcej o wspopmnianych akcjach można się dowiedzieć na stronie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 01:21:26, 16-11-2020 niczka123

    trzeb sobie pomagać, to teraz podstawa. Warto jednak też pilnować zdrowia swoich seniorów, ja np kładę duży nacisk na kontrolę ciśnienia mojej babci, nawet kupiłam jej ciśnieniomierz na stronie diagnosis.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy