Strona głównaStyl życia2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało ustanowione przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach oraz hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Stare prawo z 1980 roku pozwalało na używanie flagi tylko w określone dni i tylko podczas uroczystości państwowych. W tym roku obchodzimy to święto po raz szesnasty.
Pomysłodawcą Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej był poseł Platformy Obywatelskiej Edward Płonka. Wprowadzenie tego święta do kalendarza ma charakter edukacyjny i ma służyć propagowaniu polskich symboli narodowych oraz historii. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obecnie jednym z najmłodszych świąt państwowych.

Biel i czerwień

jest bardzo istotnym znakiem, który symbolizuje suwerenność państwową lub narodową. Barwy (biel i czerwień), które znajdują się na polskiej fladze są barwami pochodnymi od herbu państwa. Pas górny oznacza Orła Białego, a dolny pole tarczy herbowej. W przeszłości kolejność barw była różna, używano zarówno flag biało-czerwonych jak i czerwono-białych.

Biel i czerwień są polskimi barwami narodowymi od 1831 roku. Warto zaznaczyć, że mają one znacznie starsze korzenie, ponieważ sięgają aż średniowiecza. W XIII wieku bowiem orzeł biały umieszczony został przez książąt piastowskich w czerwonym polu tarczy herbowej. Choć od tej pory wizerunek orła stale się zmieniał, to jednak zawsze towarzyszyły mu biel oraz czerwień.

Dobro i majestat

Z biegiem lat barwy narodowe zyskały samodzielne znaczenie w symbolice polskiego narodu. Biel i czerwień pojawiały się na tarczach i chorągwiach rycerskich, czy też na sztandarach wojskowych. W XVIII wieku do umundurowania wojskowego wprowadzone zostały białe kokardy, które symbolizowały przynależność państwową wojska.

W momencie wybuchu powstania listopadowego zmieniono barwę kokardy wojskowej na biało-czerwoną. Biel w tym przypadku oznaczać miała dobro i czystość narodu polskiego, zaś czerwień majestat, dostojność oraz potęgę polskich władców.

Polskie barwy narodowe w czasach zaborów były tępione przez rosyjskie, austriackie oraz pruskie władze. Przetrwały jednak na szczęście na emigracji i pojawiły się na wszystkich narodowych manifestacjach na polskich ziemiach. W czasie drugiej wojny światowej biel i czerwień pojawiały się na ulicach stolicy oraz wielu innych miast polskich w dniach świąt narodowych. W ważnych ale i trudnych dla Polaków chwilach barwy narodowe były symbolem nadziei. Dlatego też flaga stała się jedną z największych polskich, narodowych wartości.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej PolskiejBiało-czerwoną flagę uchwalił odrodzonej Polski w dniu 1 sierpnia 1919 roku. W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony". Zapisy ustawy nie precyzowały, jednak, jaki ma być odcień czerwieni. W 1921 roku ukazała się broszura opracowana przez Stanisława Łozę „Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej” wydana przez Ministerstwo Spraw Wojskowych, w której znalazły się barwne wizerunki znaków państwowych.

W broszurze tej czerwień na fladze narodowej miała odcień karmazynu. 13 grudnia 1927 roku w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej odcień czerwieni został zmieniony na cynober. Rozporządzenie, o którym mowa weszło w życie 28 marca 1928 roku i zezwolono w nim na używanie dotychczasowych flag do 28 marca 1930 roku. Cynober został na polskiej fladze do 1980 roku. Kolejna zmiana została wprowadzona w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku, kiedy określono barwę według wzoru CIELUV (załącznik nr 2 w Dzienniku Ustaw nr 7 z dnia 11 marca 1980). Od tej chwili czerwień jest nieco ciemniejsza od cynobru i taka barwa obowiązuje do dzisiejszego dnia.

Dwie flagi państwowe

Nazwa „flaga państwowa” od 1955 roku dotyczy w Polsce dwóch rodzajów flag. Oprócz już wcześniej wymienionej flagi biało-czerwonej jest jeszcze flaga z herbem Polski na białym pasie, która nazywana jest „flagą państwową z godłem”. Tę ostatnią flagę ustanowiono w 1919 roku, zaś w latach 1928-1938 roku była jedynie banderą handlową. W 1938 roku używały jej polskie instytucje państwowe za granicami Polski. Dopiero dekret z 7 grudnia 1955 roku potwierdził zakres używania flagi państwowej. Od tej chwili mogły jej używać porty lotnicze, polskie samoloty komunikacyjne za granicą i lotniska cywilne, a ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku rozszerzyła zakres używania tej flagi także na kapitanaty i bosmanaty portów.

Pamiętać o fladze

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej PolskiejW Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej warto pamiętać, że powinna ona być symbolem, który łączy i jednoczy Polaków na wszystkich kontynentach i stanowi widoczny symbol przynależności narodowej.

Izabela Okrój-Hernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy