|
|
![]() |
30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego
„Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy. Warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. Przez każdy zakład pracy, przez wiele polskich domów, przebiegają linie bolesnych podziałów. Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści - sieje spustoszenie psychiczne, kaleczy tradycje tolerancji. Strajki, gotowość strajkowa, akcje protestacyjne stały się normą. Wciąga się do nich nawet szkolną młodzież. Wczoraj wieczorem wiele budynków publicznych było okupowanych. Padają wezwania do fizycznej rozprawy z 'czerwonymi', z ludźmi o odmiennych poglądach. Mnożą się wypadki terroru, pogróżek i samosądów moralnych, a także bezpośredniej przemocy (...) Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Chcę, aby wszyscy zrozumieli motywy i cele naszego działania. Nie zmierzamy do wojskowego zamachu, do wojskowej dyktatury. Naród ma w sobie dość siły, dość mądrości, aby rozwinąć sprawny, demokratyczny system socjalistycznych rządów" – poinformował Wojciech Jaruzelski.
W wyniku działań władz komunistycznych w czasie stanu wojennego 1981-1983 zgineło przynajmniej kilkadziesiąt osób. Ponad trzy tysiące Polaków zostało internowanych, dziesiątki tysięcy spotkały represje, utrata pracy, konieczność zmiany miejsca zamieszkania... Wiele osób wspomina ten okres jako niezwykle smutny i przygnębiający. Jednocześnie Polacy pytani w badaniach o zasadność wprowadzenia stanu wojennego częściej odpowiadają, że był on konieczny.
Rocznicowe obchody wprowadzenia stanu wojennego w Polsce to setki imprez odbywających się w całym kraju: sam Instytut Pamięci Narodowej zorganizował lub był współorganizatorem ok. 15 konferencji naukowych i popularnonaukowych, przygotował i prezentuje 15 wystaw w 40 miastach, wśród nich wystawę „586 dni stanu wojennego"; trwają tematyczne lekcje, wykłady, warsztaty, gry miejskie, konkursy i pokazy filmów - łącznie ponad 30 projektów edukacyjnych w całej Polsce.
Jak co nocą z 12 na 13 grudnia odbywają się także protesty i zgromadzenia pod domem Wojciecha Jaruzelskiego. Obecni będą zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy decyzji sprzed 30 lat. Sam generał trafił dziś po raz kolejny do szpitala, w związku z chorobą nowotworową.
Na 13 grudnia w Warszawie zaplanowany jest także Marsz Niepodległości, organizowany przez PiS.
Tagi: PRL, Solidarność, Wojciech Jaruzelski, historia, stan wojenny
13-12-2011
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ:
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
KOMENTARZE
-
00:34:21, 13-12-2011 ~gość: 31.178.13.xxx
i po co te szopki przed domem Jaruzelskiego? -
06:37:23, 13-12-2011 pluto37
Cytat:i po co te szopki przed domem Jaruzelskiego?
Nie pytaj, tylko własnoręcznie skomentuj, -
11:02:16, 13-12-2011 Scarlett
... zobacz więcejCytat:Polityczni przeciwnicy generała Wojciecha Jaruzelskiego protestowali przed jego domem w nocy z 12 na 13 grudnia. W tłumie byli też kibice w klubowych szalikach. Kiedy jeden z młodych ludzi nakleił na znaku drogowym obok willi generała tzw. wlepkę, policjanci postanowili go wylegitymować i zatrzymać. W obronie mężczyzny od razu stanęli inni szalikowcy, bardzo cięci na mundurowych, i starsze kobiety. Doszło do ostrych przepychanek. Na mundurowych posypały się wyzwiska. Najcięższe jakie można sobie wyobrazić. To dlatego ten film mogą oglądać tylko dorośli. Atmosfera przed domem generała była więc naprawdę wybuchowa. Szkoda jednak, że złość tłumu skupiła się jednak na policjantach, a nie komunistycznych działaczach z PZPR
http://www.fakt.pl/Wyzwiska-i-zadyma...,139597,1.html -
11:26:33, 13-12-2011 Scarlett
... zobacz więcejCytat:Z siekierą po chleb, czyli stan wojenny oczami sklepowej
Newsweek.pl: W filmie Stanisława Barei "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" jest scena, w której kierownik sklepu robi zdjęcie niegrzecznemu klientowi, by umieścić je na tablicy"tych klientów nie obsługujemy", też miałyście taką czarną listę?
Pani Irena: Miałyśmy listę, ale inną. Na naszych listach byli milicjanci, wojskowi, lekarze, ludzie z sanepidu, stacji benzynowych i wszyscy, którzy mogli się na coś przydać lub w jakiś sposób zaszkodzić. Nieraz miałyśmy prawdziwy dylemat komu sprzedać w pierwszej kolejności. Tak było, gdy towar szczególnie poszukiwany przychodził w bardzo małych ilościach. Kierownik robił wtedy spotkanie i każda musiała przekonać pozostałe koleżanki, że ona potrzebuje sprzedać takich np. cytryn najwięcej. Zaczynała się więc litania żalów - „ja muszę sprzedać koniecznie lekarzowi, bo dziecko mam chore”, „ mój mąż musi zanieść kierownikowi, bo mu nie da urlopu na święta” itd. Oczywiście takiego towaru nie wystawiało się już nawet na półkę.
http://spoleczenstwo.newsweek.pl/z-s...85781,2,1.html -
11:30:51, 13-12-2011 Scarlett
... zobacz więcejCytat:W listach do prezesów KRRiT i Telewizji Polskiej fundacja im. Bronisława Geremka protestuje przeciw szkalowaniu wielkiego Polaka i opozycjonisty na antenie TVP
Chodzi o program "Jan Pospieszalski: Bliżej" wyemitowany w TVP Info w ostatni czwartek. Zapowiedziany temat - 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego i tragedia w kopalni Wujek - został tam wykorzystany do zaprezentowania dokumentu, który miał rzekomo dowodzić, że nieżyjący od trzech lat prof. Bronisław Geremek jesienią 1981 r. zdradził "Solidarność", w której był jednym z głównych doradców.
Odkrywcą tych rewelacji był zaproszony do studia reżyser Grzegorz Braun. Ten sam, który pół roku temu na spotkaniu ze studentami KUL powiedział, że zmarły abp Józef Życiński był "agentem, kłamcą i łajdakiem".
http://wyborcza.pl/1,75478,10806469,...azeta_Wyborcza -
12:08:10, 13-12-2011 Scarlett
http://www.youtube.com/watch?v=cPy4_...ature=youtu.be -
12:44:56, 13-12-2011 Scarlett
... zobacz więcejCytat:W 30. Rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego publikujemy notatkę Wiesława Górnickiego do Wojciecha Jaruzelskiego. Opatrzony adnotacją „tajne” dokument dotyczył pomysłu zgłoszenia generała do Pokojowej Nagrody Nobla. Podobny pomysł na początku lat 80-tych forsował na łamach prasy marksistowski filozof Adam Schaff.
Zgodnie z planem Górnickiego, Jaruzelski miał otrzymać w 1989 roku Pokojową Nagrodę Nobla razem z kard. Józefem Glempem oraz Lechem Wałęsą. Notatka ta pochodzi ze zbiorów Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL i nie była nigdy wcześniej publikowana. Wśród źródeł pomocnych w pracy nad "Końcem systemu władzy" codzienne notatki najbliższego współpracownika generała należą do najbardziej interesujących dokumentów epoki, oddających styl myślenia ówczesnej elity władzy i stosunek najbliższego otoczenia do Jaruzelskiego. Pisownia oryginalna:
http://koniecsystemu.salon24.pl/3727...-jaruzelskiego -
12:47:51, 13-12-2011 Scarlett
... zobacz więcejCytat:13 grudnia 1981 roku wypadał w niedzielę. Wszystkie dzieci czekały na Teleranek. Niestety, o północy wprowadzono stan wojenny. Zamiast planowanego programu telewizyjnego na ekranach telewizorów pojawiał się generał Wojciech Jaruzelski, który w swoim wystąpieniu tłumaczył swoją decyzję.
W niedzielę nie pokazano także programów rolniczych, cyklu "W starym kinie", "Z kamerą wśród zwierząt", teleturnieju "Co to jest" i programu antymotoryzacyjnego "Pieszo bliżej".
Program telewizyjny z 13 grudnia 1981 roku
TVP1
6:00 - Hodowla zwierząt
6:40 - Mechanizacja rolnictwa
7:10 - Wiedza naszą szansą
7:30 - Nowoczesność w domu i w zagrodzie
8:00 - Tydzień: magazyn rolniczy
8:45 - Sport: Telewizjada
9:00 - Teleranek
10:25 - Program dnia
10:30 - Antena
11:00 - Tajemnice sztuki nowoczesnej
11:55 - Dziennik
12:40 - Balerina, Anna Kondratiewa
13:10 - Dla dzieci: przygody Sindbada
13:35 - Z kamerą wśród zwierząt
14:05 - Program publicystyczny
14:35 - Losowanie Dużego Lotka
14:50 - Klub Jazzowy Studia Gama
15:20 - Koń - mój przyjaciel
15:50 - Sport: "Moskiewska łyżwa"
16:25 - Muzyczne wspomnienia Lecha Terpiławskiego
17:10 - Lalka
18:20 - "Bella"
19:00 - Wieczorynka
19:30 - Dziennik Telewizyjny
20:15 - "Józefina i Napoleon"
22:15 - Kongres Kultury Polskiej
22:45 - Sportowa niedziela
TVP2
9:00 - Krótkofalowcy
9:50 - Zapowiedź programu
10:00 - Najpiękniejsze głosy świata
10:25 - W starym kinie - "Skłamałam"
11:45 - Rozmowa z profesorem Zdzisławem Krasińskim
12:00 - Ulice historii
12:30 - Przygody z przyrodą
12:50 - W kraju i na obczyźnie
13:00 - Przygody tygodnia
14:00 - Samochody i ludzie
14:50 - Gość Studia-2
15:00 - Teleturniej "Co to jest"
15:15 - W kraju i na obczyźnie
15:30 - Ballady jazzowe
15:50 - Galeria dra Marka Rostworowskiego
16:05 - Klan Cameronów
17:00 - Pieszo bliżej - program antymotoryzacyjny
17:30 - Temat dnia
17:45 - Jutro poniedziałek
18:15 - Lista przebojów
19:05 - Spotkanie z profesorem Czesławem Dąbrowskim
19:30 - Dziennik Telewizyjny
20:00 - W kraju i na obczyźnie
20:30 - Willis Connovers
21:00 - Z Grzegorzem Lato rozmawia R. Dyja
21:30 - O krok dalej, o krok wyżej
22:10 - Sierżant Anderson - film
http://www.fakt.pl/Program-tv-z-13-g...,139596,1.html -
13:13:58, 13-12-2011 Scarlett
Cytat:Jak świat widział Solidarność w latach 80-tych? Amerykański Newsweek poświęcił wiele uwagi niepokojom w naszym kraju. Tygodnik skupił się na problemie sowieckiego ataku na Polskę.
http://zdjecia.newsweek.pl/zdjecia,p...85785,1,1.html
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
ARTYKULY PROMOWANE
REKLAMA













