Strona głównaStyl życia5 cech, które poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie z życia

5 cech, które poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie z życia

Jeśli ich nie masz dzięki genom, postaraj się je wypracować - tych pięć cech pomaga odczuwać radość i satysfakcję z życia.
5 cech, które poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie z życia Brytyjscy uczeni odkryli, że określone cechy osobowości (wrodzone czy nabyte - to nieistotne) mają wpływ na nasze poczucie zadowolenia z życia. Jeśli więc los nie obdarował cię nimi, postaraj się je wypracować, bo dzięki temu twoje życie stanie się zdrowsze, mniej samotne i po prostu szczęśliwsze.

Badania wykazały, że stabilność emocjonalna, determinacja, kontrola, i skrupulatność są ważnymi „życiowymi umiejętnościami", które mogą zwiększyć szanse na zdrowe i przyjemniejsze życie.

W testach wzięło udział ponad osiem tysięcy ludzi w wieku powyżej 52 lat. Okazało się, że ludzie, którzy odznaczają się tymi pięcioma cechami, mają lepsze zdrowie i mniejszą liczbą chorób przewlekłych, rzadziej chorują na depresję, w mniejszym stopniu izolują się towarzysko i cechują się większą stabilnością finansową.

Autorzy badań z University College London wskazują, że żadna z tych cech nie wysuwała się na plan pierwszy - wszystkie razem dały znaczącą różnicę w zdrowiu i psychicznym samopoczuciu badanych.

Obliczono, że jedna czwarta osób z najmniejszym poziomem tych pięciu cech miała objawy . Tymczasem jedynie 3 proc. osób z czterema lub pięcioma wspomnianymi cechami zgłaszało symptomy tej choroby.

Poza tym prawie połowa osób o najsłabszym poziomie tych cech przyznała, że silnie odczuwa , podczas gdy deklarowało ją jedynie 11 proc. osób z czterema lub pięcioma opisywanymi cechami.

Wreszcie, nieco ponad jedna trzecia osób o najsłabszych „życiowych umiejętnościach" deklarowała słabe zdrowie, tymczasem podobnie stwierdziło zaledwie 6 proc. badanych o znacznym nasileniu wspomninych cech.

Autorzy przyznają, że byli zaskoczeni zakresem procesów (ekonomicznych, społecznych, psychologicznych, biologicznych, zdrowotnych i związanych z ), na które wydawały się mieć wymieniony cechy. Można sądzić, że podtrzymywanie i pielęgnowanie tych cech ma istotne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia w starszym wieku.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X