Strona głównaStyl życia5 dziwnych tradycji świątecznych z całego świata

5 dziwnych tradycji świątecznych z całego świata

Święta! Ten niezwykły czas, gdy przybrawszy lampkami drzewko bananowca, zasiadamy do wigilijnego stołu, by dzielić się tradycyjnym kubełkiem KFC. To poczucie wspólnoty, gdy razem z sąsiadami rytualnie palimy słomianego kozła. Ta świąteczna radość, gdy rankiem wszyscy ruszamy na wrotkach do kościoła i podziwiamy szopkę, szukając figurki polityka ze spodniami opuszczonymi do kostek…
5 dziwnych tradycji świątecznych z całego świata [© S.Bachstroem - Fotolia.com] Powyższy fragment nie pochodzi ze scenariusza skeczu . Czasem wystarczy rozejrzeć się po świecie i jedynie wrzucić własne obserwacje do miksera wyobraźni, by wyszła z tego niezła komedia absurdu.

Pięknie przystrojony bananowiec

Być może przez całe to globalne ocieplenie już wkrótce święta przestaną się nam kojarzyć z białym puchem i ośnieżoną choinką. Gdy zabraknie nam świerków, zawsze możemy sięgnąć po bardziej tropikalne rozwiązania. Za dobry wzór posłużą nam zwyczaje indyjskich chrześcijan, którzy jako tradycyjnej choinki używają lokalnych bananowców albo drzew . Ot, takie choinki jaki klimat, ktoś mógłby słusznie zauważyć, ale indyjskie zwyczaje to także dowód na to, jak pięknie Boże Narodzenie tłumaczy się na warunki życia rozmaitych kultur.

Kurczak w panierce od pułkownika na wigilijnym stole

Choć z naszego punktu widzenia kubełek z KFC na wigilijnym stole szokuje, to w Japonii, gdzie Święta mają przeważnie czysto komercyjny charakter, wigilijny drób w panierce rodem z Kentucky jest czymś w rodzaju świeckiej tradycji. Wszystko zaczęło się od kampanii reklamowej z 1974 roku. W ciągu czterech dekad marketingowy chwyt przerodził się w przekazywany z pokolenia na pokolenie zwyczaj i wigilijny kubełek kurczaka wpisał się w japońską świadomość, tak jak w naszą świąteczne ciężarówki z Coca-Colą.

Kozioł na miarę naszych możliwości

Miś u Barei mógł sobie w spokoju gnić do wiosny. Wielki słomiany kozioł z Gävle w Szwecji nie ma tyle szczęścia. Choć będące tradycyjnym elementem skandynawskiego folkloru słomiane kozły powstają w wielu miastach Szwecji, to żaden nie ciszy się taką sławą, jak nieszczęśnik z Gävle, który stał się obiektem dość osobliwej tradycji. Po praz pierwszy powstał w 1966 roku, a od 1986 nieprzerwanie wznosi się go wraz z nastaniem adwentu. Niestety rzadko kiedy udaje mu się dotrwać do Nowego Roku. Kozioł pada ofiarą regularnych aktów wandalizmu, najczęściej podpaleń. Dotychczas został zniszczony 27 razy, a mieszkańcy za każdym razem wznosili go ponownie.

Na wrotkach do kościoła

W wigilijny wieczór w Caracas w Wenezueli ma miejsce intrygujące zjawisko. Dzieci przed snem obwiązują sobie duży palec u stopy sznurkiem, którego drugi koniec wypuszczają za okno. Wczesnym rankiem w Pierwszy Dzień Świąt ulice w mieście są zablokowane dla samochodów, a mieszkańcy tłumnie ruszają do kościołów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wielu z nich przemieszcza się na wrotkach, po drodze pociągając za wiszące z okien sznurki, budząc w ten sposób śpiące jeszcze dzieciaki.

Nieprzyzwoita figurka w szopce

Szopka bożonarodzeniowa to zwyczaj bliski naszemu sercu. W Katalonii, pośród mrowia figurek, ale zawsze nieco na uboczu, można często napotkać El Caganera, postać z opuszczonymi , która załatwia potrzebę fizjologiczną. Czasem nieborak ubrany jest w tradycyjny strój kataloński, czasem zaś przedstawia sławne osoby lub polityków. Z jednej strony symbolizuje pomyślność i urodzaj, z drugiej stanowi memento dla wielkich tego świata, że wciąż są tylko ludźmi. Choć dla nas nieprzyzwoity, w Katalonii jest akceptowany przez Kościół, a zdaniem historyków sztuki swoją wulgarnością ma w istocie podkreślać podniosłość sceny narodzin Dzieciątka. Jak to bywa w sztuce ludowej, sacrum często spotyka się z profanum.

W podróży zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte, by nie przegapić żadnego ze zdziwień. Co sądzicie o opisanych przez nas zwyczajach? Czy w swoich podróżach zdarzyło się wam napotkać inne ciekawe tradycje świąteczne? Szukając inspiracji do kolejnej podroży lub połączeń lotniczych do miejsc, które zachwycają kulturową odmiennością.

Sky4Fly

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy