Strona głównaStyl życia5 mitów na temat akoholu. Też w to wierzysz?

5 mitów na temat akoholu. Też w to wierzysz?

Niektórzy uważają (i mają na poparcie tego wyniki kilku badań), że umiarkowane spożycie alkoholu sprzyja zdrowiu. Podobno, ci, którzy sięgają po coś mocniejszego w rozsądnych dawkach, mogą liczyć na ochronę przed demencją i lepsze zdrowie serca. Wokół picia alkoholu narosło jednak wiele mitów. Zanim więc sięgniesz po wieczornego drinka, przejrzyj podane poniżej informacje.
5 mitów na temat akoholu. Też w to wierzysz? [© Jag_cz - Fotolia.com] Alkohol a płeć

Nie jest prawdą, że napoje wysokowe w ten sam sposób działają na obie płcie. Organizm kobiet ma mniejszą zawartość wody (52 proc. w porównaniu do 62 proc. w przypadku mężczyzn). Przekłada się to na fakt, że mężczyźni odznaczają się większą zdolnością do rozprowadzenia w ciele.

Poprawa nastroju

Ludzie nierzadko sięgają po coś mocniejszego sądząc, że to poprawi im nastrój. W istocie raczenie się trunkami kojarzy nam się z mile spędzonym czasem w gronie przyjaciół. Tymczasem naprawdę alkohol jest depresantem. Zwalnia reakcje, osłabia refleks oraz negatywnie wpływa na szybkość myślenia, a sam z siebie humoru nie poprawi...

Jedzenie a upijanie się

Nierzadko można spotkać się z opiniami, według których jedzenie obfitych posiłków podczas picia napojów wyskokowych ogranicza proces upijania się poprzez spowolnienie rozprowadzania alkoholu po krwioobiegu. Duża dawka alkoholu jednak wywoła upojenie bez względu na to, czy jest się najedzonym, czy też nie.

Czy alkohol rozgrzewa?

Owszem, już dwa czy trzy kieliszki wódki szybko sprawią, że zrobi ci się cieplej. Pamiętaj jednak, że ten efekt nie potrwa długo. Dalszy skutek to obniżenie temperatury ciała, więc jeśli musisz wyjść na zewnątrz, gdy panuje niska temperatura, uważaj na taką konsekwencję sięgania po coś mocniejszego.

Woda sposobem na kaca?

Podobno przed pójściem spać po suto zakrapianym alkoholem wieczorze uśmierzy negatywny wpływ trunków. Co prawda, woda zapobiegnie odwodnieniu wywołanemu przez alkohol, a więc osłabi objawy , nie ma jednak magicznych właściwości hamowania innych skutków - nie ochroni wątroby, nie sprawi też, że szybciej wytrzeźwiejesz.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy