Strona głównaStyl życia5 rzeczy, których nie wolno odkładać na później

5 rzeczy, których nie wolno odkładać na później

„Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna", pisał ksiądz Twardowski. Nie warto odkładać na później tego, co ważne.
Są takie sprawy, na których nam szczególnie zależy lub mają wyjątkowe znaczenie dla kształtu teraźniejszego i przyszłego życia. Nie zwlekaj z tym, by:
  • być szczęśliwym/ą;
powszechna jest tendencja do postrzegania jako czegoś odległego. Ileż razy możemy usłyszeć od przyjaciół i siebie samych zdania typu: „będzie lepiej, jak tylko przeprowadzę się do nowego domu", „będzie spokojniej, jak tylko dzieci pójdą o szkoły", „będzie dobrze, jak tylko dostanę podwyżkę", itp., itd. To „jak tylko" jest wyrazem ciągłego oczekiwania na przyszłe wydarzenia, a przecież życie toczy się „tu i teraz" i trzeba umieć cieszyć się nim w teraźniejszości, bez odkładania tego do jakiegoś mglistego momentu. W swej słynnej książce „Paradoks czasu" psycholog Philip Zimbardo przypomina, że sposób postrzegania teraźniejszości kształtuje przyszłość i pomaga osiągać w życiu zawodowym i prywatnym.

• spełniać marzenia;

„Tak kochamy marzenia, że boimy się je realizować", napisał niegdyś Albert Camus i w efekcie poprzestajemy na ich pielęgnowaniu. Dość. Czas wziąć się do pracy nad urzeczywistnianiem tego, na czym na zależy. Oczywiście nie oznacza to, że np. trzeba natychmiast rzucić pracę i sprzedać, co się da, by wyruszyć w upragnioną podróż dokoła świata. Jeśli jednak takie właśnie jest życiowe marzenie, trzeba zacząć od zadania sobie pytania, co dotychczas zrobiliśmy kierunku jego realizacji? Warto rozpocząć od planu, określenia kolejnych kroków do celu - (w odniesieniu do przykładu podróży) od oszacowania wysokości potrzebnego budżetu i sposobu jego zgromadzenia, wskazania najbliższej możliwej daty wyjazdu, sprecyzowania miejsc, jakie chce się zobaczyć, etc. Jednym słowem, trzeba tu działać w myśl powiedzenia, że „nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku", wtedy mamy (realną, choć czasem w istocie niewielką) szansę na spełnienie pragnień.
  • pogodzić się z bliskim;
jeśli pozostajesz z kimś w konflikcie i wydaje ci się, że tak już musi pozostać, wyobraź sobie, że sytuację, w której nie możesz już zmienić tego status quo (np. w przypadku śmierci tej osoby). Wówczas łatwiej Ci będzie uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie o możliwość „zakopania topora wojennego". Pielęgnowanie w sobie niechęci jest jedną z najbardziej destrukcyjnych rzeczy, jakie sami sobie wyrządzamy. Wyjaśnienie nieporozumień to odzyskanie poczucia uwolnienia od nieprzyjemnego ciężaru.
  • dbać o ;
„jesteśmy w kontakcie" to chyba najczęściej powtarzane przez znajomych słowa na koniec rozmowy i niestety często nic nie znaczące. Ile razy można usłyszeć po spotkaniu z przyjaciółmi z rodzinnego miasta, kolegami ze studiów czy współpracownikami, że „trzeba się częściej widywać" i na tym kończą zapewnienia o podtrzymaniu relacji. Tymczasem na przyjaźń trzeba sobie zapracować. Nie można oczekiwać, że to „przyjdzie samo". I choć prawdą jest, że dziś życie szybciej się toczy i chętniej rozjeżdżamy się po świecie, mamy jednocześnie lepsze możliwości utrzymywania kontaktów z tymi, z którymi chcemy pozostać blisko.
  • ;
lista powodów do niepokoju bez wątpienia jest długa. Jednak mamy tendencję do zamartwiania się rzeczami, które nas nie dotyczą i nie mamy na nie wpływu. Takie niepokoje nic nie dają, męczą, odciągają od ważnych spraw i osłabiają samopoczucie. Nie odkładaj na później swojego spokoju. Im szybciej nauczysz się dystansować do tego, co od Ciebie niezależne i samodzielnie nadawać priorytet rzeczom i zdarzeniom (bo dziś często robią to za nas media, znajomi, rodzina...), tym szybciej możesz liczyć na psychiczny dobrostan.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy