Strona głównaStyl życia5 zadziwiających faktów o tradycjach Bożego Narodzenia - sprawdź czy je znasz

5 zadziwiających faktów o tradycjach Bożego Narodzenia - sprawdź czy je znasz

Boże Narodzenie tuż tuż i każdy z nas ma gorączkowo się przygotowuje dokładnie wiedząc, jak wymarzone Święta powinny wyglądać. Wszyscy mamy bowiem za sobą jakieś gwiazdkowe doświadczenia i tradycje, które chcielibyśmy podtrzymywać. Nie zawsze jednak wiemy, skąd biorą się określone bożonarodzeniwe zwyczaje. Oto kilka historii z nimi związanych.
Choinka - relatywnie nowa tradycja
© cmfotoworks - Fotolia.com
Właściwie nie tylko nowa, ale nawet o pogańskich korzeniach. Jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa ludy z terenów dzisiejszych Niemiec ozdabiali wiecznie zielonymi drzewkami pomieszczenia, by nieco rozjaśnić cimene zimowe dni. Jedna z piewszych choinek ustawiona została w XVII wieku w Strasburgu, a do USA na początku XI wieku przynieśli ten zwyczaj niemieccy imigranci. W Anglii choinka pojawiła się za sprawą królowej Wiktorii, która w 1840 roku poślubiła księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha i przeszczepiła tradycję stawiania choinek do Wielkiej Brytanii i Irlandii.
[pagegreak]
Niezwykłe tradycje świąteczne
© Kurhan - Fotolia.com
znacznie różnią się w zależności od kultury i szerokości geograficznej, niektóre z nich są bardzo oryginalne. Przykładowo, Finowie chętnie odwiedzają w Wigilię , a Portugalczycy świętują Boże Narodzenie za żywych i umarłych, bo przygotowują dodatkowe miejsca dla dusz zmarłych. W Grecji niektórzy uważają, że gobliny zwane kallikantzeroi szaleją od Wigilii po święto Trzech Króli, a Grecy otrzymują dopiero 1 stycznia, w Dzień Świętego Bazylego. Tymczasem Australijczycy i Nowozelandczycy nierzadko świętują lub przy grillu, czemu sprzyja tamtejsza bożonarodzeniowa pogoda.
 
Strony : 1 2 3 4

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy