Strona głównaStyl życia6 rad, jak nie komplikować sobie diety

6 rad, jak nie komplikować sobie diety

Kalendarzowe lato zbliża się wielkimi krokami. Nadszedł czas, by zrzucić nie tylko swetry, ale również zimowe przyzwyczajenia. Omijanie treningów oraz wieczorne lenistwo z ulubionymi słodyczami muszą odejść do lamusa. Czas na rozpoczęcie letniej odnowy – bo w zdrowym ciele zdrowy duch! Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie „dobre rady” są dobre dla każdego. Aby osiągnąć zamierzone efekty należy dostosować dietę i plan treningowy do swojego stylu życia i preferencji.
6 rad, jak nie komplikować sobie diety [Fot. Pio Si - Fotolia.com] Pierwszy miesiąc odchudzania to mieszanka nadziei i wątpliwości, sukcesów i trudności oraz sporadycznych pomyłek. Bez względu na to, jak silną masz motywację – nieuniknione są dni, gdy czujesz, że po prostu nie potrafisz właściwie się odchudzać. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoja dieta stanie się łatwiejsza.

Nie zmuszaj się do jedzenia, którego nie lubisz

Zmuszanie się do jedzenia produktów, których nie znosisz, tylko dlatego, że są w zaleconym planie posiłków, na dłuższą metę nie przyniesie efektów. Strategia ta zmienia dietę w rodzaj kary - jeśli karzesz się jedząc coś, czego nie lubisz, łatwo potem usprawiedliwić sięgnięcie po nagrodę w formie wysokokalorycznego przysmaku, co w efekcie rujnuje wysiłki. Jeśli nigdy nie przepadaliśmy za jarmużem, możemy spróbować , albo znaleźć inną alternatywę, która przypadnie nam do gustu.

Wysypiaj się

Zanim ogarnie Cię duma, że po całym dniu w pracy dajesz radę w nocy przygotować sobie dietetyczne posiłki i jeszcze wstać przed świtem na trening, dobrze jest wiedzieć, że może utrudniać odchudzanie. Według dr Caroline Apovian, dyrektor Centrum Odżywiania i Kontroli Wagi Bostońskiego Centrum Medycznego, osoby dorosłe, śpiące mniej niż 7 godzin, są o 30-80% bardziej narażone na choroby układu krążenia, nadciśnienie i cukrzycę typu 2 niż osoby przesypiające 8 godzin lub więcej. Należy więc sen traktować jako integralną część diety.

Nie popadaj w przesadny perfekcjonizm

Wspaniale jest mieć silną wolę i motywację, ale nastawienie „wszystko albo nic” może zaprzepaścić szansę na osiągnięcie trwałych efektów. Dietetycy zalecają raczej trzymanie się z dala od zbyt rygorystycznych diet, takich jak np. jedzenie wyłącznie grillowanego kurczaka i gotowanych na parze oraz rezygnacji z wszelkich przyjemności. Takie ekstremalne zmiany w odżywianiu nie prowadzą do zdrowego stylu życia, przyswojonego na stałe. Każda dieta, nawet ta, która ma na celu zrzucenie kilku kilogramów, powinna być różnorodna i bogata w składniki odżywcze.

Nie odżywiaj się wyłącznie owocami i sokami owocowymi

Okazuje się, że jedzenie samych owoców lub zbyt dużej ich ilości oraz picie soków nie jest dobrym sposobem na idealną dietę. Chociaż owoce są zdrowszą alternatywą dla ciastek i różnych przekąsek, jest w nich dużo cukru i jedząc codziennie kilka owocowych porcji ciężko będzie zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli nie trenujesz bardzo intensywnie, nadmiar cukru dostarczonego do organizmu przez owoce zostanie zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Należy uważać także na soki owocowe, które nie zawierają błonnika, a wartość kaloryczną mają zbliżoną do napojów gazowanych. Dla zaspokojenia pragnienia i nawodnienia najbezpieczniej jest sięgać po czystą wodę.

Nie waż się za często

Odchudzanie wydaje się być jednoznaczne z codziennym ważeniem. Nic bardziej mylnego - waga może zmieniać się codziennie z wielu różnych powodów, np. przez zatrzymywanie wody w organizmie lub zmiany poziomu hormonów. Wahania wagi mogą niestety działać demotywująco, dlatego najlepiej jest ważyć się raz w tygodniu, o tej samej porze - albo wcale nie ważyć. Zamiast wchodzenia na wagę, lepiej skorzystać z centymetra krawieckiego i mierzyć obwód ciała, zwłaszcza w biodrach i talii. To dużo lepszy wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i sukcesu w odchudzaniu.

Siłę i wsparcie znajdź w grupie

Grupa osób mających podobny cel to duża motywacja w dążeniu do zdrowej i pięknej sylwetki. Ćwiczenia i planowanie odżywiania w towarzystwie innych przynoszą różne korzyści, m.in.: miłą i towarzyską atmosferę, stały harmonogram oraz większą motywację do udziału w zajęciach. Dobrze jest więc znaleźć grupę znajomych, którzy wzajemnie motywują się do działania oraz wspierają w razie chwili zwątpienia we własne siły.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy