Strona głównaStyl życia6 zaskakujących sposobów na poprawę humoru

6 zaskakujących sposobów na poprawę humoru

Gdy dopada cię stan przygnębienia, o co jesienią przecież nie jest trudno, wypróbuj tych kilka sposobów na poprawę nastroju.
6 zaskakujących sposobów na poprawę humoru

Przejdź się

Nie wydaje się to najlepszym pomysłem, gdy na dworze wiatr, ziąb i poda deszcz, ale spacer bez względu na aurę naprawdę skutkuje lepszym humorem. Warto pamiętać, że nasze ciało syntetyzuje jedynie pod wpływem światła słonecznego - co dzieje się także w pochmurne dni. Witamina ta z kolei, jak wskazało wiele badań, ma istotny wpływ na „stan ducha", okazuje się np., że pacjenci z objawami częściej cechują się jej niedoborem. Wreszcie, przebywanie na zewnątrz, bliżej natury, po prostu nam służy - to także wykazano naukowo: im dłużej przebywamy w naturalny środowisku, tym lepsze jest nasze psychiczne samopoczucie.

Baw się ze zwierzętami

Właściciele zwierząt są nie tylko zdrowsi fizycznie, ale i też rzadziej dotyczą ich zaburzenia psychiczne i ogólnie mają lepszy . Testy pokazały, że osoby opiekujące się zwierzakami odznaczają się wyższym poziomem serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników, które mają istotny wpływ na stan psychiczny.

Nie unikaj ludzi, rozmawiaj z nimi

Rozmowa z innymi ludźmi ma terapeutyczny wymiar. Dzielenie się swoimi troskami sprawia, że wydają nam się mniejsze i nabieramy do nich dystansu. Co więcej, już zwykła rozmowa „o pogodzie" poprawia nam humor - interakcje są niezbędne dla dobrostanu psychicznego.

Prześpij się

Twój minorowy nastrój może wynikać po prostu ze zmęczenia. Fizyczne znużenie nie pozostaje bez wpływu na nastrój. Jeśli chcesz się lepiej poczuć, wysypiaj się. Zadbaj o to, by kłaść się spać i wstawać o tych samych porach i nie przeznaczaj na mniej niż 7 godzin na dobę. Poza tym przydatne mogą być drzemki - jeśli masz ku temu okazję, prześpij się 30 do 60 minut popołudniem, a zyskasz więcej energii i bardziej pozytywne nastawienie do świata.

Napij się wody

Podobne skutki osłabienia samopoczucia psychicznego, jak niedobór snu, może dać odwodnienie. Ci, którzy dostarczają sobie odpowiednie ilości wody, lepiej się czują i mają więcej wigoru, tymczasem skutkuje zmęczeniem i przygnębieniem.

Zadbaj o odpowiedni zapach otoczenia

Jedne zapachy kojarzymy z czymś przyjemnym, inne z tym, co przykre. Aby zatem poprawić nastrój, zastosuj . Szczególnie polecane są zapachy , trawy, cytrusów.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy