Strona głównaStyl życia7 popularnych diet. Która jest najlepsza?

7 popularnych diet. Która jest najlepsza?

Co jakiś czas w mediach ukazuje się sensacyjna informacja o nowej diecie-cud. Każda dieta, zarówno DASH, paleo czy ketogeniczna ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Która z nich w „cudowny” sposób pozwoli pozbyć się niepotrzebnych kilogramów, a która tylko przysporzy więcej problemów niż korzyści? Czy istnieje uniwersalna dieta „dla każdego”? Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tej najlepszej dla nas?
7 popularnych diet. Która jest najlepsza?

Dieta DASH

(Dietary Approaches to Stop Hypertension) to zyskująca ostatnio na popularności dieta, która nie wymaga wielu wyrzeczeń. Została opracowana przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego, by pomóc osobom z nadciśnieniem. Opiera się na diecie śródziemnomorskiej i obecnie jest uważana za najzdrowszą dietę świata. Dieta DASH ma zapobiegać cukrzycy, rakowi, osteoporozie i chorobom serca. Pomaga również spełnić marzenie o osiągnięciu i utrzymaniu idealnej wagi. Jej bazą są nieprzetworzone produkty bogate w błonnik, czyli warzywa i owoce (4-5 porcji dziennie), pełnoziarniste pieczywo, kasze, orzechy pestki i strączki, a także chude mięso ryby i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Unikać powinniśmy sodu (zwłaszcza pod postacią soli) oraz smażonych potraw.

Dieta paleo

została opracowana przez dr Lorena Cordaina i naśladuje sposób odżywiania naszych przodków z epoki kamienia. Szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom mięsa, które jest jednym z jej podstawowych składników. Produkty, na których się głównie opiera to białko zwierzęce (mięso, ryby, jajka), owoce, warzywa, orzechy, pestki i oleje nierafinowane. Unikać należy natomiast produktów, które pojawiły się w naszym jadłospisie dopiero po rewolucji rolniczej, czyli zbóż (a tym samym chleba, makaronów i kasz), warzyw strączkowych i zawierających skrobię oraz produktów mlecznych. Zakazane są także rafinowane oleje i cukier. W jadłospisie nie znajduje się więc wszystko to, co nie było człowiekowi dostępne, zanim nauczył się uprawiać rośliny i udomowił zwierzęta. Niestety eliminacja wielu grup produktów wiąże się z ryzykiem niedoboru wielu cennych składników odżywczych.

Wegetarianizm

to dieta, w 100 proc. wykluczająca spożywanie mięsa oraz ryb. Bardziej radykalną odmianą wegetarianizmu jest weganizm, gdzie oprócz tego, że nie spożywamy mięsa oraz ryb, ale także produktów zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego (nabiał, jajka itd.). W zależności od typu wegetarianizmu dopuszcza się czasami spożycie produktów mlecznych (laktowegetarianizm), ryb (pescowegetarianizm), jaj (owowegetarianizm) oraz drobiu (semiwegetarianizm). Do skrajnych odmian wegetarianizmu należy witarianizm i frutarianizm. Witarianie dopuszczają do spożycia jedynie surowe, niepoddane obróbce termicznej warzywa i owoce. Frutarianie natomiast spożywają jedynie same owoce. Miejsce mięsa, zależnie od praktykowanej odmiany wegetarianizmu powinny zająć nasiona roślin strączkowych i otrzymywane z nich produkty (np. tofu, masło arachaidowe), a w przypadku wegan miejsce mleka krowiego wzbogacone w wapń mleko sojowe. Badania wykazały, że wegetarianizm jest zdrowy. Wegetarianie spożywają mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu. W rezultacie są mniej narażeni na otyłość, choroby serca, wysokie ciśnienie, cukrzycę i niektóre rodzaje raka. Prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta wegetariańska może stanowić zdrową alternatywę dla żywienia tradycyjnego.

Dieta ketogeniczna

Zdobywającą coraz większą popularność, ale i kontrowersyjną dietą jest , czyli niskowęglowodanowa. Jej twórcy uważają, że aby skutecznie spalać tłuszcz, trzeba... jeść więcej tłuszczu. W codziennej diecie spożywa się około 35 proc. tłuszczów, 50 proc. węglowodanów i 15 proc. białek. W diecie ketogennej tłuszcz może stanowić 80-90 proc. dostarczanej energii, a pozostałe 10-20 proc. to łącznie białko i węglowodany. Zakazane są produkty zbożowe i słodycze. Głównym źródłem energii organizmu są węglowodany. Gdy zaczyna ich brakować, organizm szuka innego „paliwa”. Są nimi tłuszcze, a konkretnie powstające w procesie rozpadu tłuszczów ciała ketonowe (tzw. ketoza). Jednak dostarczają one organizmowi tylko 70 proc. potrzebnej energii. Po kilku dniach stosowania diety ketogenicznej człowiek wchodzi w stan euforyczny (tak oddziaływanie ketonów określają lekarze). Jest wesoły i lekki, ma doskonałe samopoczucie. Po 2-3 miesiącach wszystko mija. Pojawiają się utrata apetytu, senność i zaparcia, narasta pragnienie. Chociaż związany z tą dietą spadek wagi robi wrażenie, to jej przeciwnicy przestrzegają przed negatywnymi skutkami ubocznymi dla zdrowia.

Dieta Alleluja

Dieta Alleluja ma zapewnić dobre zdrowie, m.in. poprzez oczyszczenie organizmu z toksyn. Jej twórcą jest pastor George Malkmus. Inspiracją do stworzenia tej diety był fragment z Księgi Rodzaju (rozdział 1 werset 29): „Umieściłem dla was na ziemi wielorakie rośliny rodzące nasiona oraz różne gatunki drzew, których owoce zawierają nasienie. One będą dla was pokarmem”. Zbliżona jest do diety wegańskiej i „diety raw” – tzw. surowej diety. Oznacza to, że na diecie Alleluja spożywa się nieprzetworzone pokarmy, takie jak świeże owoce i warzywa. Według jej założeń 85 proc. naszych posiłków stanowią produkty surowe pochodzenia roślinnego. Mogą to więc być świeże owoce i warzywa, mleko roślinne, orzechy i nasiona, niegotowane pełne ziarna (np. zmielone nasiona lnu, namoczony owies), czy świeże zioła i przyprawy. Pozostałe 15 proc. diety mogą stanowić gotowane potrawy, jednak powinny one być jak najmniej przetworzone. Rezygnujemy również ze smażenia.

Dieta śródziemnomorska

to model żywieniowy rekomendowany przez dietetyków. Zgodnie z jej zaleceniami, aby pozbyć się nadwagi, należy spożywać 5 posiłków dziennie oraz dostarczyć organizmowi najwyżej 40 g tłuszczu i 1200 kcal. Podstawą tej diety są świeże warzywa, owoce, ryby, owoce morza, orzechy i nasiona, pełnoziarniste pieczywo. W takim jadłospisie główne miejsce zajmują sałaty i posiłki przyrządzone na oliwie. Dieta oparta na takich produktach zmniejsza poziom złego cholesterolu oraz wysokie ciśnienie, a także wspomaga odchudzanie.

Darmowa dieta na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył , na której umieszczone są diety dla każdego. Z nowego serwisu może korzystać każdy i to zupełnie za darmo. Nie ma też obaw, że zaproponowana nam dieta będzie niewłaściwa – zanim otrzymamy przykładowy jadłospis, musimy podać kilka danych na swój temat. Od początku lutego istnieje możliwość wygenerowania darmowej diety wraz z listą zakupów.

IceFood.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:03:25, 27-03-2019 ~gość: 217.96.226.xxx

    To nie jest tak, że dla każdego każda dieta będzie odpowiednia. Każdy jest inny, dlatego będzie działać co innego, nie mówiąc tu o jednostkach chorobowych, które wymagają jeszcze innego podejścia. aby nie narobić sobie dużo krzywdy polecam wizytę u dietetyka. Sama zaczęłam chodzić i wszystkim polecam. Dietetycy mają naprawdę ogromną wiedzę na temat naszego organizmu, a stałe omawianie wyników, pozwala na wprowadzanie modyfikacji, które będą przynosiły jeszcze lepsze wyniki.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć