Strona głównaStyl życia8 drobnych nawyków, które pomogą stracić na wadze

8 drobnych nawyków, które pomogą stracić na wadze

Nie musisz stosować specjalnie przygotowanych restrykcyjnych diet, by zrzucić nadmiar kilogramów. Wystarczy wdrożyć określone, nieuciążliwe nawyki, by móc liczyć na zmniejszenie masy ciała. Zastosuj te wskazówki, a zyskasz szczuplejszą sylwetkę.
8 drobnych nawyków, które pomogą stracić na wadze [Fot. 9dreamstudio - Fotolia.com]

Kontroluj wielkość porcji

Nie bierz za pewnik, że to, co ci zaserwowano na talerzu, to taka ilość jedzenia, której potrzebuje twój organizm. Duże porcje podawane w restauracjach czy na rodzinnych obiadach są automatycznie kojarzone z byciem najedzonym, więc potem sami sobie tak obfite dania przygotowujemy. Wybieraj mniejsze talerze i i uważnie nakładaj jedzenie - poskromisz głód, ale się nie przejesz.

Koncentruj się na jedzeniu

Nie jedz podczas oglądania telewizji czy surfowania po Internecie. Skup się na tym, co i ile jesz, a mózg to lepiej zapamięta i nie będzie otrzymywał sygnałów skutkujących odczuwaniem głodu.

Jedz śniadania

Nie pomijaj , nawet, gdy się śpieszysz. Pierwszy posiłek powinien zawierać białko i błonnik, dzięki temu dłużej będziesz najedzony/a i łatwiej ci będzie sięgać po zdrowsze dania w dalszej części dnia.

Zaplanuj jadłospis

Poświęć chwilę, aby zastanowić się, co zjesz następnego dnia. Wtedy łatwiej będzie ci zrobić zakupy i trzymać się ustalonego menu. W innym przypadku sięgniesz po to, co najłatwiej dostepne, a to zwykle oznacza słodkie lub bardzo tłuste produkty.

Pij wodę

Odpowiednia ilość płynów w organizmie jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jesteś odwodniony/a, nie tylko odczuwasz zmęczenie, ale i doświadczasz wielu innych przykrych dolegliwości, w tym wzdęć. Poza tym to, co odczuwasz jako , w istocie może być pragnieniem i wypicie szklanki wody sprawi, że poczujesz się nasycony/a.

Jedz zdrowe przekąski

Nieświadome sięganie po takie przekąski, jak ciastka, chipsy czy paluszki nie tylko powstrzymują proces , ale i sprzyjają zyskiwaniu dodatkowych kilogramów. Zadbaj o to, by w pobliżu mieć jakiś owoc: czy łatwo zmieszczą się w torbie i można je podjadać bez wyrzutów sumienia.

Nie siadaj naprzeciw bufetu

Im więcej smakowicie wyglądajacego jedzenia oglądasz, tym odczuwasz silniejszą ochotę na nie odczuwasz. Najlepiej jest usiąść tyłem do bufetu i skoncentrować się na tym, co już nałożone na talerz.

Nie trzymaj łyżki lub widelca nieustannie w dłoni

Odkładaj widelec po każdym kęsie. Dzięki temu zjesz wolniej i mniej. Pamiętaj, że mózg dostaje sygnał o tym, że organizm nie potrzebuje już jedzenia, w około 20 minut po posiłku, poczekaj więc chwilę, by się przekonać, czy na pewno potrzebujesz jeszcze „czegoś na ząb".

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy