25-04-2016
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Chętnie uprawiamy szczypiorek w ogrodzie, a nawet w doniczkach na balkonie czy kuchennym oknie. Trudno sobie wyobrazić bez niego wiosenne kanapki czy jajecznicę. Przyprawa jest bardzo popularna w Polsce. I słusznie, bo ma wiele dobrych właściwości. Oto niezwykłe zastosowania szczypiorku.
Pomoc przy problemach trawiennychWiększa ilość ułatwia trawienie, a szczypiorek jest jego bogatym źródłem. Warzywo pomoże zapobiegając zaparciom, chorobie uchyłkowej i hemoroidom. Szczypiorek sprzyja też pozbywaniu się bakterii, drożdży i grzybów w przewodzie jelitowym, więc poprawia jego funckjonowanie.
Środek anti-agingWitaminy C i E w szczypiorku mają właściwości przeciwutleniające, a zatem zwalczają wolne rodniki, które powodują uszkodzenie komórek i są odpowiedzialne za starzenie się skóry oraz sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Regularne jedzenie szczypiorku może pomóc ograniczyć oznaki starzenia się, takie jak i bruzdy.
Naturalny środek odstraszający szkodnikiMszyce nie znoszą szczypiorku, warto więc go zasadzić przy roślinach, które chce się chronić przed tymi owadami. Jest to na tyle skuteczne, że nie trzeba sięgać po produkty chemiczne, które odstarszają szkodniki.
Składnik maseczki do twarzySzczypiorek może stanowić element maseczki zalecanej na suchą skórę twarzy. Wystarczy zmiksować warzywo i umieścić na skórze twarzy na 30 minut. Następnie trzeba zmyć preparat i zastosować .
Ochrona przed nowotworamiSzczypiorek ma właściwości antynowotworowe, ponieważ zawiera wiele antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki i zatrzymują wzrost komórek nowotworowych. Warzywo pomaga w produkcji glutationu, substancji umożliwiającej organizmowi identyfikowanie toksyn i innych substancji rakotwórczych oraz wyeliminowanie ich. W szczypiorku jest też selen, który chroni komórki przed toksynami i wolnymi rodnikami.