Strona głównaStyl życia„Epidemia” samotości - dotyczy ludzi w każdym wieku

„Epidemia” samotości - dotyczy ludzi w każdym wieku

Samotność przybrała rozmiary epidemii - zmiany społeczno-ekonomiczne w ostatnich dekadach doprowadziły do takich modyfikacji w stylu życia, które skutkują coraz powszechniejszym poczuciem odizolowania. Co ciekawe, rzecz nie dotyczy jedynie ludzi starszych, takie poczucie deklaruje także wiele młodszych, nawet bardzo młodych osób.
„Epidemia” samotości - dotyczy ludzi w każdym wieku [Fot. FMTURRINI - Fotolia.com] Jak wynika z badań firmy Cigna specjalizującej się w ubezpieczeniach zdrowotnych, w których wzięło udział ponad 20 tysięcy Amerykanów, aż 46 procent respondentów czasem lub nieustannie czuje się osamotnionych. 47 procent zaś twierdzi, że czuje się pozostawionymi samym sobie.

Jak wskazują autorzy, jest określana jako poczucie lub brak więzi społecznych. Pracowicy Cigna przyznają, że coraz więcej klientów dzwoni do nich, mówiąc, że czują się samotni.

Kiedy przeprowadzono ankietę, stosując skalę samotności opracowaną przez uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA Loneliness Scale), odkryto, że problem uczucia odizolowania - chociaż dotyczy wielu sędziwych ludzi - jest bardzo powszechny u osób młodych. Pokolenie Z, czyli osoby w wieku 18-22 lata okazało się najbardziej samotne, aż 48,3 proc. z tych badanych deklarowało odczuwanie samotności, podczas gdy średnia wyniosła 44 proc. Milenialsów, czyli badanych w wieku 23-37 lat, samotność dotyczyła w 45,3 procentach, a pokolenie X, tj. grupy wiekowej 38-51 lat, w 45,1 procentach. Jeśli chodzi o najstarszą grupę, ludzi w wieku powyżej 72 lata, na samotność narzekało 38,6 proc. respondentów.

„Cały czas słyszymy o mediach społecznościowych i byciu w kontakcie z innymi. Jednak nasze badanie faktycznie wykazało, że poziom korzystania z mediów społecznościowych nie wpływał na samotność w taki czy inny sposób. To oznacza, że można mieć tysiąc lub dziesięć tysięcy przyjaciół na Facebooku, ale to znaczące osobiste relacje, które mamy z innymi ludźmi, zapobiegają samotności", mówią autorzy badań.

Z raportu wynika też, że ludzie mieszkający z innymi są mniej narażeni na samotność niż mieszkający w pojedynkę. Wyjątek stanowią tu samotni rodzice lub opiekunowie, którzy deklarują wyższy poziom izolacji niż ludzie mieszkający bez jakichkolwiek współlokatorów.

Jak przypominają eksperci, samotność nie tylko bardzo obniża jakośc codziennego życia, ale i bardzo negatywnie wplywa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Testy dowiodły, że silne poczucie samotności ma takie oddziaływanie na nasze organizmy jak nałogowe .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy