Strona głównaStyl życia„Magiczna” moc poczucia humoru - zwiększa kreatywność i dystans do kłopotów

„Magiczna” moc poczucia humoru - zwiększa kreatywność i dystans do kłopotów

Umiejętność zdystansowania się do stresujących sytuacji wzmacnia umysł i sprawia, że staje się bardziej elastyczny. Świetnie nadaje się do tego wyćwiczenie poczucia humoru.
„Magiczna” moc poczucia humoru - zwiększa kreatywność i dystans do kłopotów  [Fot. ArtFamily - Fotolia.com] Wrodzone pomaga przejść przez życie w nieco lepszym nastroju. Ci zaś, którzy nie mają tego w genach, powinni wysilić się, by z humorem podchodzić także do tych trudniejszych spraw - nie tylko będzie im łatwiej, ale i zwiększą siłę oraz elastyczność swojego umysłu.

Amerykańscy uczeni przejrzeli dotychczasowe badania dotyczące relacji pomiędzy humorem i możliwościami intelektualnymi. Przykładowo, izraelskie analizy z lat 70-tych ubiegłego wieku wykazały, że osoby, które obejrzały komedię przed testem kreatywności, wypadały na nim o 20 proc. lepiej od pozostałych. Dekadę później uczeni z University of Maryland odkryli, że obejrzenie komedii ponad dwukrotnie zwiększa zdolność rozwiązywania zagadek. Inne testy, autorstwa pracowników z College of William w Williamsburgu, dowiodły, że dobry humor poprawia zdolność do obracania w umyśle wyimaginowanych przedmiotów - to test, który wskazuje na poziom umiejętności rozumowania przestrzennego. Okazuje się więc, że dobry humor zwiększa i .

Kolejne badania, uczonych z Uniwersytetu Północnej Karoliny, dowiodły, że humor pomaga przygotować umysł do poradzenia sobie ze stresującymi wydarzeniami. Podczas testów uczestnicy najpierw oglądali kilkunastominutową komedię, a następnie film zawierający bardzo krwawe sceny lub też jedynie drugi z wymienionych filmów. Wykazano, że stres psychiczny generowany przez drugi obraz był znacznie mniejszy, jeśli badani mieli okazję najpierw zobaczyć komedię.

Jednocześnie badacze zastrzegli, że nie każdy rodzaj poczucia humoru daje takie pozytywne efekty. Odkryto, że sarkazm nie jest pomocny, szczególnie, jeśli przyjmuje formę ciągłej autokrytyki - wówczas jest typowy dla osób z objawami , i niskiego poczucia własnej wartości.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy