Strona głównaStyl życia„Mali bracia Ubogich” w akcji z okazji Dnia Osób Starszych

„Mali bracia Ubogich” w akcji z okazji Dnia Osób Starszych

Za kilka dni będziemy po raz 22 obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To święto stanie się 1 października centrum wydarzeń akcji społecznej organizowanej przez Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”. Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na obecność osób starszych w naszym społeczeństwie.
„Mali bracia Ubogich” w akcji z okazji Dnia Osób Starszych [fot. mali Bracia Ubogich] Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez ONZ, by zwrócić uwagę na problemy osób starszych oraz przypominać, że się jest procesem naturalnym i nie powinno wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego życia czy samorealizacji. W tym roku obchodzimy go po raz 22.

- Dziś to święto nabiera wyjątkowego znaczenia - mówi Joanna Mielczarek, dyrektor ds. Projektów i Promocji w Stowarzyszeniu. - Seniorzy stanowią obecnie 16% naszego społeczeństwa, a w ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie w Polsce do 8,5 mln, przy czym ponad 2,5 mln Polaków będzie miało więcej niż 80 lat. Pomimo to nadal zbyt mało uwagi poświęca się potrzebom i problemom seniorów, rzadko mówi się o i izolacji osób starszych. Nie wolno nam zapominać, że obok seniorów aktywnych i niezależnych są także tacy, którzy potrzebują wsparcia: osamotnieni, bezradni, niepełnosprawni. My działamy przede wszystkim dla nich – dodaje Joanna Mielczarek.

Jednym z celów działań „małych braci Ubogich” w Polsce i na świecie jest likwidowanie źródeł wykluczania i dyskryminacji osób starszych, wzmacnianie solidarności wewnątrz- i międzypokoleniowej, dążenie do utworzenia społeczeństwa, w którym także seniorzy będą mieli możliwość pełnego udziału w życiu społecznym. Tej właśnie misji dedykowana jest także tegoroczna kampania „1 października, przypnij się do naszej akcji!”

- Co roku w pierwszą niedzielę października, w ramach międzypokoleniowego pikniku w warszawskim Ogrodzie Saskim, nasi wolontariusze wręczają osobom starszym , by szczególniej podkreślić ich wkład w życie i kształt naszych społeczeństw – opowiada Joanna Mielczarek. - W tym roku stworzyliśmy specjalne dedykowane świętu przypinki. Przypinając je wraz z nami 1 października podkreślicie znaczenie tego święta. Ale nie tylko: poprzez naszą tegoroczną kampanię chcemy przede wszystkim zachęcić, by tego dnia szczególniej pomyśleć o osobach starszych w swoim otoczeniu: w rodzinie, w sąsiedztwie. Być może dawno nie rozmawialiśmy ze swoja babcią, może niedaleko mieszka samotna starsza pani lub pan, których często widujemy, ale w codziennym zabieganiu mijamy bez słowa? 1 października będzie dobrą okazją, by zatrzymać się na chwilę, złożyć życzenia, porozmawiać…

Szczegóły akcji na

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy