Strona głównaStyl życia„Suchy styczeń” („dry January”), czyli miesiąc bez alkoholu, daje świetne efekty dla zdrowia

„Suchy styczeń” („dry January”), czyli miesiąc bez alkoholu, daje świetne efekty dla zdrowia

Coroczna akcja „Dry January', czyli „Suchy styczeń" ma na celu promowanie ograniczenia spożycia alkoholu. Przedsięwzięcie obejmuje rezygnację z napojów wyskokowych przez cały miesiąc. Warto się przyłączyć - efekty są zaskakująco dobre dla zdrowia, mówią lekarze.
„Suchy styczeń” („dry January”), czyli miesiąc bez alkoholu, daje świetne efekty dla zdrowia [Fot. Richard Villalon - Fotolia.com]
W grudniu, w związku z okresem świątecznym, wiele osób pije więcej alkoholu niż zazwyczaj, a to nie pozostaje bez wpływu na organizm. Po męczącym dla ciała, suto zakrapianym okresie warto odpocząć od mocniejszych trunków. Organizowana od 2013 roku przez brytyjską organizację pozarządową Alcohol Change inicjatywa „Dry January" zachęca do zupełnej rezygnacji z napojów alkoholowych w pierwszym miesiącu roku.

Uczeni z Uniwersytetu w Sussex postanowili sprawdzić, jakie efekty daje czasowa abstynencja. Okazało się, że dzięki unikaniu napojów alkoholowych ludzie zyskują więcej , łatwiej im schudnąć, lepiej śpią i następuje u nich poprawa wyglądu skóry.

„Suchy styczeń" przynosi wiele korzysci. Przede wszystkim ludzie, którzy przyłączają się do akcji, zmniejszają jednocześnie poziom spożycia alkoholu w kilku kolejnych miesiącach. Wszystko to z kolei ma bardzo dobry wpływ na różne aspekty zdrowia. U 70 proc. uczestników akcji nastąpiła poprawa ogólnego stanu zdrowia, a 71 proc. zgłosiło osłabienie . Co więcej, aż 61 proc. przyznało, że mieli więcej energii do działania, natomiast 57 proc. zauważyło u siebie większą zdolność . Ponadto u ponad połowy (54 proc.) odnotowano poprawę wyglądu skóry. Nie bez znaczenia jest również to, że 71 proc. respondentów zdało sobie sprawę, że potrafią dobrze się bawić i odprężyć bez .

Rezygnacja z alkoholu przez miesiąc pomaga ludziom pić mniej w dłuższej perspektywie - ludzie ci sięgali po alkohol rzadziej niż zwykle nawet w sierpniu. Jeśli chodzi o inne profity: dziewięć na dziesięć osób oszczędziło wiecej pieniądzy, siedem na dziesięć sypiało, a trzy na pięć , mówią autorzy badań.

Strona akcji „Dry January" znajduje się .

W Polsce tradycyjnym miesiącem bez alkoholu, promowany, przez środowiska katolickie, jest sierpień.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy