Strona głównaStyl życia85 procent Polaków dostało nietrafiony prezent świąteczny

85 procent Polaków dostało nietrafiony prezent świąteczny

Aż 85 procent Polaków pada ofiarą nietrafionych prezentów - wynika z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń. Co więcej, 39 procent spośród 1683 zapytanych uważa, że największą "świąteczną wpadką" jest podarowanie nieodpowiedniego upominku.
85 procent Polaków dostało nietrafiony prezent świąteczny [© Timothy Masters - Fotolia.com] Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, jednak dla wielu z nas obie te czynności są trudne i obarczone ryzykiem niepowodzenia. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich.

Według 39 proc. respondentów, to właśnie „wpadka prezentowa”, czyli podarowanie bliskiej osobie , jest największą gafą w czasie świąt . Na drugim miejscu 31 proc. Polaków wymienia kłótnie przy wigilijnym stole, następnie nadmiar alkoholu – 21 proc. i niestosowny strój na święta – 9 proc.

W tym roku, według deklaracji respondentów badania, aż 84% planuje podarować bliskim . Dla niemal połowy badanych jest to miły gest okazania uczuć, a dla 37 proc. - część tradycji. Zmieniają się jednak preferencje dotyczące prezentów, zarówno wśród obdarowujących, jak i obdarowanych. Większość zapytanych Polaków uważa, że z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków. Dlaczego się tak dzieje? Według 26 proc - zastępujemy standardowe prezenty bonami i voucherami, zeby nie "skazywać" obdarowanego na gust ofiarodawcy. Dla 19 proc. tradycyjne upominki są nudne i przewidywalne, 17 procent chce podarować bliskim prezent w formie przeżycia – na przykład lekcje tańca, masaż czy nawet skok ze spadochronem.

Wspólny posiłek przy wigilijnym stole, ubieranie choinki i obdarowywanie się upominkami to dla Polaków obecnie najważniejsze świąteczne zwyczaje. Z jednej strony narzekamy na komercjalizację świąt, jak potwierdza w badaniu co trzeci z nas, a z drugiej strony największy budżet świąteczny przeznaczamy na prezenty. A co lubimy dostawać?

Blisko połowa z pytanych Polaków (48 proc.) wskazała, że pod choinką oczekują niespodzianki. Przy czym 29 proc. woli prezenty materialne, a 23 procent zdecydowanie upominki w formie voucherów, które można samodzielnie zrealizować.

A czy Wasze prezenty zawsze były trafione?

[i]Badanie „Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w dniach 15-29 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1683 respondentów.[/i]

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy