Strona głównaStyl życiaAdwent 2017 - znaczenie, symbole pieśni

Adwent 2017 - znaczenie, symbole pieśni

Słowo "adwent" oznacza przyjście i wywodzi się od łacińskiego "adventus". W tym roku pierwsza niedziela okresu przygotowującego chrześcijan do świąt Bożego Narodzenia przypada 3 grudnia.
Adwent 2017 Historycznie Adwent ma korzenie hiszpańskie - pierwszą wzmiankę o tym okresie w chrześcijańskiej liturgii napotykamy w jednym z dekretów Synodu w Saragossie z 380 roku. ma podwójne znaczenie - to czas oczekiwania na narodzenie Jezusa, ale też przypomina o jego powtórnym przyjściu. W przeciwieństwie do Wielkiego Postu okres ten nie ma charakteru typowo pokutnego, przynajmniej w kościołach zachodnich.

Okres Adwentu obejmuje cztery kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, zatem łączny czas jego trwania może być różny - od 23 do 28 dni. Początkowo czas trwania tego okresu był jeszcze bardziej zróżnicowany - od dwóch tygodni aż do 40 dni (na wzór Wielkiego Postu). Dopiero papież Grzegorz Wielki ustalił ten czas na cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem (na pamiątkę biblijnych 4000 lat oczekiwania na Mesjasza). Co ważne, jeśli w niedzielę przypada Wigilia to jest ona ostatnią niedzielą Adwentu, a jeśli Boże Narodzenie - ostatnia niedziela Adwentu wypada dokładnie tydzień przed tym świętem.

Adwent w ujęciu religijnym to okres skupienia na sprawach duchowych i kontemplacji faktu, że Bóg wcielił się w ludzkie ciało by odkupić ludzi. Właśnie na oczekiwaniu, tęsknocie za Bogiem Wcielonym skupiają się też adwentowe obrzędy liturgiczne. "Niebiosa rosę ześlijcie z góry, sprawiedliwego ześlijcie chmury" - tak brzmią słowa jednej z najbardziej znanych adwentowych pieśni.

Do najważniejszych adwentowych symboli należy światło. Świece roratnie, świeczniki i wieńce adwentowe oraz inne formy oświetlenia mają nie tylko rozjaśniać mrok najdłuższych w roku nocy, ale przede wszystkim wskazywać Tego, który przyszedł na świat jako światłość świata - Jezusa Chrystusa. W różnych krajach i wyznaniach świetlne symbole wyglądają i są stosowane w różny sposób. W Polsce jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym "adwentowym światłem" były świece w lampionach które dzieci niosły na roraty. Teraz coraz częściej w naszych oknach pojawiają się skandynawskie świeczniki adwentowe, zaś na stołach - wywodzące się z protestanckich Niemiec - adwentowe wieńce.

Obecnie Adwent "miesza się" z W kulturze popularnej okres Adwentu został już niemal całkowicie "zawłaszczony" przez "czas przedświąteczny", nastawiony na zakupy i przygotowywanie prezentów. Nie bez znaczenia jest tu konsekwentne działanie machiny marketingowej, która od wielu lat stara sie maksymalnie wydłużać czas największych "żniw" w handlu, przypadający właśnie na tygodnie przed Bożym Narodzeniem, a Polacy z roku na rok w tym okresie. Gdyby patrzeć na czas Adwentu przez pryzmat reklam i wystroju sklepu, można by pomyśleć, że od kilku tygodniu mamy już . W niektórych branżach właśnie na grudniowe tygodnie przypada niemal połowa obrotów - niż zatem dziwnego, że choć do 25 grudnia jest jeszcze prawie miesiąc, już od paru tygodni jesteśmy bombardowani przekazem mówiącym, że "święta tuż tuż" i że do ich spędzenia konieczne są duże zakupy na duży kredyt.

Z trendem tym usiłują walczyć kościoły, podkreślając duchowy charakter Adwentu, tak by wierni nie stracili z oczu celu przedświątecznej krzątaniny. Jednakże "magia świąt" dla coraz większej części ludzi ma znaczenie raczej miłego przeżycia o charakterze społecznym, nie zaś jakiejkolwiek głębi duchowej.

Dotyczy to także oprawy muzycznej. Pieśni adwentowe zastąpione zostały przez radosne "bożonarodzeniowe piosenki". Dziś można usłyszeć je tylko w kościołach oraz na specjalnych adwentowych koncertach. Co prawda anglo- i niemiecko- języczne pieśni adwentowe co roku mają nowe wykonania z udziałem popularnych gwiazd, jednak polskie nie doczekały się tego. Zapraszamy zatem do przypomnienia sobie kilku utworów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy