Strona głównaStyl życiaAgeizm wobec samych siebie - częste zjawisko, które bardzo nam szkodzi

Ageizm wobec samych siebie - częste zjawisko, które bardzo nam szkodzi

Ageizm prezentowany wobec samych siebie jest bardzo powszechny, a prowadzi do słabszego zdrowia, a nawet skraca życie.
Ageizm wobec samych siebie - częste zjawisko, które bardzo nam szkodzi [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
- Starsi ludzie często są narażeni na dyskryminację ze względu na wiek, w tym negatywne założenia dotyczące ich wartości, zdolności czy poziomu rozumienia, a także żarty na temat starszego wieku - mówi profesor Julie Henry, psycholog z Uniwersytetu Queensland.

- Jednocześnie, gdy się starzejemy, bardziej polegamy na wcześniejszej wiedzy i wskazówkach z naszego otoczenia w kierowaniu tym, jak się czujemy, myślimy i zachowujemy - dodaje.

- W świecie, który umniejsza wartość starzenia się, te zmiany poznawcze utrudniają osobom starszym kwestionowanie uwewnętrznionych przekonań związanych ze i wykazują zachowania dyskryminacyjne wobec samych siebie - wyjaśnia prof. Henry.

skierowany do samych siebie może objawiać się zwątpieniem w siebie i opiniami typu: „Jestem za stary/a, by uczyć się nowych technologii" lub „Jestem za stary/a, by nawiązywać nowe przyjaźnie". Ujawnia się też w negatywnym postrzeganiu własnego starzenia się, np. „Jestem w tym o wiele gorszy/a niż kiedyś".

Ageizm wobec samych siebie może manifestować się też obawą przed byciem ocenianym na podstawie stereotypów związanych z wiekiem, takich jak „Jeśli zapomnę to zrobić, pomyślą, że to dlatego, że jestem stary/a".

Prof. Henry zauważa, że kiedy ageizm jest zinternalizowany i kierowany ku samym sobie, wiąże się to z krótszą długością życia, słabszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, wolniejszym powrotem do zdrowia po urazach i chorobach oraz pogorszeniem .

- Szkodliwe jest też, gdy seniorzy pozwalają swoim negatywnym przekonaniom na temat starzenia się osłabić ich pewność siebie w podejmowaniu nowych lub trudnych doświadczeń i możliwości. Warto kreować więcej okazji do pozytywnych interakcji społecznych między młodszymi i starszymi ludźmi, aby zapobiegać rozwojowi negatywnych opinii na temat starzenia się - uważa prof. Henry.

- Nasze badania wskazują również, że starsi ludzie zyskają korzyści z ograniczenia niekorzystnych sygnałów dotyczących starzenia się w naszym szerszym środowisku społecznym - zaznacza prof. Henry.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy