Strona głównaStyl życiaAkcja #PoznajSąsiada - wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo

Akcja #PoznajSąsiada - wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo

Media bardzo często donoszą o udaremnionych próbach włamań do mieszkań i domów. Stróżom prawa udaje się złapać złodziei na gorącym uczynku, ponieważ zostali błyskawicznie powiadomieni przez sąsiadów, którzy zauważyli podejrzane osoby lub usłyszeli dziwne hałasy zza ściany.
To dowód na to, że dobre relacje sąsiedzkie mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo naszych domów oraz domowników. Gdy społeczność lokalna utrzymuje dobre relacje, szybko może wykryć intruza, zwrócić uwagę na podejrzane zachowania i zaopiekować się mieszkaniem, którego właściciele wyjechali na święta, czy wakacje.

Zabezpieczenie mieszkań i domów przed włamywaczami można podzielić na trzy główne etapy:
  • Wykrycie (system, który poinformuje nas o potencjalnym zagrożeniu)
  • Przegroda (mechaniczne przeszkody, które zatrzymają złodzieja na dłużej przy próbie ich sforsowania)
  • Interwencja (powstrzymanie poprzez spłoszenie go lub zatrzymanie przez właściwe służby)
Czujny sąsiad może zarówno być pomocny przy wykryciu zagrożenia, jak i interwencji, która doprowadzi do ucieczki włamywacza lub wezwania policji.Czy zostawiłbyś sąsiadom klucze do swojego domu?

fot. PoznajSąsiadaZ badań CBOS wynika, że Polacy w większości ufają swoim - 15 proc. respondentów zdecydowanie ma do nich zaufanie, a 60 proc. raczej je ma. Poziom zaufania jest na stale wysokim poziomie - już w 2002 roku zaufanie względem sąsiadów deklarowało 72 proc. Polaków. Sąsiedzi cieszą się w badaniu większym zaufaniem, niż proboszczowie w parafiach i osoby pracujące społecznie! (źródło: ).Skoro ufamy naszym sąsiadom, to dlaczego nie zacieśniać z nimi więzi? Gdy , czy na święta informujmy mieszkających obok nas ludzi, by zwrócili szczególną uwagę na nasze mieszkanie lub dom.

W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie sąsiad może zainterweniować szybciej niż policja lub grupa ochroniarska i odstraszyć potencjalnego złodzieja. Sąsiad może być również pomocny w usuwaniu śladów naszej dłuższej nieobecności – opróżniając naszą skrzynkę na listy pozbawi włamywaczy cennych dla nich wskazówek o tym, że w mieszkaniu nikt obecnie nie przebywa, o podlaniu kwiatów lub nakarmieniu kota nie wspominając.

Wykorzystajmy ten potencjał

fot. PoznajSąsiadaPowyższe dane pokazują, że nadal połowa Polaków nie wykorzystuje relacji sąsiedzkich do wzajemnej pomocy i ostrzegania siebie przed potencjalnymi zagrożeniami. Dlatego Program Dom Bezpieczny we współpracy z Komendą Stołeczną Policji i Służbą Więzienną uruchamiają akcję społeczną #PoznajSąsiada. Jej głównym celem jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa i podkreślania istotnej roli sąsiada. Razem ze wspomnianymi służbami mundurowymi zachęcamy do zacieśniania relacji pomiędzy mieszkańcami. Pokazujemy też dobre praktyki wprowadzane przez różne organizacje, działające na rzecz integracji społeczności lokalnych.

Akcja zakłada szereg działań, które pokażą społeczeństwu, że standardowe „dzień dobry” wypowiadane na co dzień można w prosty sposób zmienić w bliższą relację, dzięki której bez obaw będziemy mogli wyjechać na upragnione wakacje lub na święta. Czujny sąsiad to przecież wróg każdego włamywacza. #PoznajSąsiada – to nie boli - podkreslają organizatorzy, zapraszajac do śledzenia akcji w mediach społęcznościowych za pomocą hasła #PoznajSąsiada.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy