20-07-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W przypadku osób podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oczekiwana długość życia wydłuża się aż o 4,5 roku.
Aby określić, ile lat życia można zyskać dzięki w czasie wolnym w wieku dorosłym, badacze przeanalizowali dane dotyczące ponad 650 tysięcy ludzi. Wszyscy badani mieli powyżej 40 lat.Eksperci zalecają, aby dorośli poświęcali na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności poświęcali co najmniej 2,5 godziny lub na intensywny wysiłek co najmniej 1,25 godziny tygodniowo.
Po uwzględnieniu różnych czynników, które mogą mieć wpływ na oczekiwaną długość życia, ustalono, że średnia długość życia była o 3,4 roku dłuższa w przypadku osób, które osiągały zalecany poziom aktywności fizycznej. Osoby, które deklarowały aktywność fizyczną w czasie wolnym na poziomie dwukrotnie przekraczającym zalecany czas wysiłku, zyskały 4,2 roku życia. Ogólnie rzecz biorąc, dłuższy wysiłek odpowiadał dłuższej średniej długości życia.
Dostrzeżono korzyści także przy niskim poziomie aktywności. Na przykład osoby, które twierdziły, że wykonują połowę zalecanej ilości aktywności fizycznej, mogły liczyć na wydłużenie życia o 1,8 roku. - Nasze odkrycia podkreślają istotny wkład, jaki aktywność fizyczna w czasie wolnym może wnieść w - mówi dr Steven Moore z brytyjskiego National Cancer Institute. - Regularne ćwiczenia przedłużyły życie w każdej grupie z naszego badania - o normalnej wadze, z nadwagą i - dodaje.
Związek między oczekiwaną długością życia a aktywnością fizyczną był silniejszy wśród osób, u których w przeszłości występowały nowotwory lub choroby serca, niż wśród ludzi bez historii raka lub chorób serca. Podobne efekty ćwiczeń odnotowano i u kobiet, i u mężczyzn.
Ustalono też, że otyłość wiązała się z krótszą oczekiwaną długością życia, ale aktywność fizyczna pomogła złagodzić część szkód. Średnia długość życia ludzi otyłych i nieaktywnych była od pięciu do siedmiu lat krótsza (w zależności od poziomu otyłości) niż osób o normalnej wadze i umiarkowanie aktywnych.
Aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zachowaniu zdrowych kości, mięśni i stawów, a także poprawia samopoczucie psychiczne i zmniejsza ryzyko niektórych chorób, w tym niektórych nowotworów.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »