Strona głównaStyl życiaAktywność fizyczna „lekiem” na śmiertelne choroby

Aktywność fizyczna „lekiem” na śmiertelne choroby

W starzejących się społeczeństwach jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci są choroby sercowo-naczyniowe oraz powikłania cukrzycy. Odkryto, że już tak proste działanie, jak regularna aktywność fizyczna, mogłoby znacznie zmniejszyć wskaźniki zgonów ze wspomnianych powodów.
Aktywność fizyczna „lekiem” na śmiertelne choroby Badacze z Institute for Health Metrics and Evaluation w Seattle odkryli, że większa ilość ćwiczeń pomaga zmniejszyć ryzyko pięciu poważnych chorób.

Uczeni przeanalizowali 174 badania przeprowadzone w ciągu ponad ćwierćwiecza i odkryli, że osoby najbardziej aktywne fizycznie miały niższe ryzyko , raka okrężnicy, , i .

Dla ujednolicenia danych i dokładniejszego określenia wpływu treningów na stan zdrowia, wzięto pod uwagę MET, czyli jednostkę metaboliczną w spoczynku, inaczej równoważnik metaboliczny (im wyższy MET tym większy wysiłek, MET minuta odpowiada ilości energii zużywanej podczas przebywania w ).

Okazało się, że najwyższe korzyści dla zdrowia zyskiwali ci, którzy uzyskali wyniki na poziomie 3000 do 4000 MET minut tygodniowo. 3000 minut MET można osiągnąć np. dzięki 10 minutom wchodzenia po schodach dziennie czy 20 minutom biegu każdego dnia tygodnia.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa i rosnącą liczbą zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, potrzebne są większa koncentracja na i inwestycje w promowanie ćwiczeń, mówią autorzy badań.

Konieczne są też dalsze badania dotyczące szczegółowej kwantyfikacji aktywności fizycznej, które pomogą znaleźć bardziej precyzyjne oszacowanie dla różnych poziomów aktywności i jej wpływu na stan zdrowia, wskazują uczeni.

O badaniach napisano w magazynie BMJ.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X