Strona głównaStyl życiaAktywność fizyczna zapewnia biologiczne odmłodzenie

Aktywność fizyczna zapewnia biologiczne odmłodzenie

Jeśli regularnie ćwiczysz, ma duższe szanse na zachowanie młodości - metrykalnie zestarzejesz się tak samo, jak inni, ale biologicznie będziesz młodszy/a niż twoi rówieśnicy.
Aktywność fizyczna zapewnia biologiczne odmłodzenie [Fot. pressmaster - Fotolia.com]
Siedemdziesięciolatkowie, którzy od młodych lat uprawiali jakiś , odznaczają się takim stanem , jak ludzie młodsi o trzydzieści lat, mówią pracownicy Ball State University w USA. Mięśnie takich osób z kolei były podobne do tych, którymi „dysponują" ludzie w wieku 25 lat...

Do badań zaproszono kilkadziesiąt osób po siedemdziesiątce, które amatorsko ćwiczyły od co najmniej pół wieku, ich rówieśników, którzy unikali wysiłku fizycznego w dorosłym okresie życia oraz grupę młodych ludzi - liczących sobie 25 lat. U wszystkich uczestników przetestowano oraz oceniono stan naczyń włosowatych i poziomy niektórych obecnych w mięśniach enzymów. Skoncentrowano na układzie sercowo-naczyniowym i mięśniowym, one bowiem znacząco zmieniają się wraz z upływem czasu.

Ustalono, że mięśnie aktywnych fizycznie siedemdziesięciolatków były znacznie bardziej podobne do mięśni ludzi młodych niż rówieśników unikających wysiłku fizycznego. Dostrzeżono też, że osoby z pierwszej z wymienionych grup cechują się znaczącym podobieństwem, jeśli chodzi o ilość naczyń włosowatych i poziom enzymów w mięśniach, do najmłodszych uczestników badania. Wreszcie, jakkolwiek ich wydolność tlenowa była niższa niż u ludzi młodych, i tak jej wyniki okazały się o 40 proc. lepsze od tych uzyskanych u nieaktywnych siedemdziesięciolatków. Kiedy autorzy zebrali te wszystkie dane i porównali je z podobnymi wynikami w różnych grupach wiekowych, wyciągnięli wniosek, że aktywni seniorzy odznaczają się takim stanem układu krążenia, jak ludzie o trzy dekady młodsi.

Wyniki badań są dostepne w Journal of Applied Physiology.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy