Strona głównaStyl życiaAktywność (i fizyczna, i umysłowa) w średnim wieku to niższe ryzyko demencji na starość

Aktywność (i fizyczna, i umysłowa) w średnim wieku to niższe ryzyko demencji na starość

Utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej i umysłowej w średnim wieku może wiązać się z niższym ryzykiem rozwoju demencji w kilka dekad później, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Aktywność (i fizyczna, i umysłowa) w średnim wieku to niższe ryzyko demencji na starość [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Wyniki wskazują, że różnorodne aktywności w średnim wieku mogą mieć znaczenie dla zapobiegania w starszym wieku i zachowania zdrowia poznawczego, wskazują uczeni z Uniwersytetu w Goeteborgu.

W testach wzięło udział 800 kobiet w średnim wieku 47 lat, których styl życia i stan zdrowia monitorowano przez 44 lata. Aktywności umysłowe, na które zwrócono uwagę, obejmowały m. in.: , , śpiewanie w chórze, chodzenie na koncerty, robótki ręczne i udział w nabożeństwach. Uczestniczkom przydzielano określona ilość punktów, w zależności od rodzaju podejmowanego działania. Podobnie rzecz się miała z - uwzględniono m. in. spacery, ogrodnictwo, grę kręgle, jazdę na rowerze, bieganie pływanie, czy uprawianie sportów wyczynowych. Punkty przyznawano w zależności od rodzaju treningu i jego częstotliwości.

Jak się okazało, kobiety o wysokim poziomie aktywności umysłowej były o 46 proc. mniej podatne na rozwój choroby Alzheimera i o 34 proc. mniej podatne na rozwój jakiejkolwiek formy otępienia niż panie o niskim poziomie aktywności umysłowej. Ponadto aktywne fizycznie uczestniczki cechowały się o 52 proc. niższym zagrożeniem demencji naczyniowej i o 56 proc. niższym ryzykiem rozwoju demencji mieszanej (diagnozowanej, gdy obecne są jednocześnie różne formy otępienia) niż kobiety nieaktywne.

Autorzy wzięli pod uwagę inne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko demencji, takie jak nadciśnienie, palenie papierosów i cukrzyca. Ponownie przeanalizowali również wyniki po wykluczeniu uczestniczek, u których rozwinęła się demencja mniej więcej w połowie badania, aby odrzucić możliwość niedostrzeżenia wczesnych obajwów. Wyniki były podobne, z tą różnicą, że aktywność fizyczna wiązała się w takim przypadku z 34-procentowym zmniejszeniem ryzyka demencji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy