Strona głównaStyl życiaAktywność na zewnątrz poprawia nastrój i zmniejsza lęk

Aktywność na zewnątrz poprawia nastrój i zmniejsza lęk

Aktywności na świeżym powietrzu, wśród przyrody, skutecznie poprawiają zdrowie psychiczne, w tym także osobom, które wcześniej zmagały się z problemami psychicznymi.
Aktywność na zewnątrz poprawia nastrój i zmniejsza lęk [fot. chulmin park from Pixabay]
Uczeni z Uniwersytet w Yorku dowiedli, że udział w aktywnościach na świeżym powietrzu, na łonie przyrody, wiązał się z poprawą nastroju, osłabieniem niepokoju i doświadczaniem .

Kiedy przez 8 do 12 tygodni wykonywano różne aktywności trwające 20 - 90 minut, uzyskano najsilniejsze skutki w poprawie nastroju i zmniejszeniu .

Ogrodnictwo i jakiś wysiłek fizyczny przynosiły korzyści dla zdrowia psychicznego. Samopoczucie ulegało poprawie także dzięki np. „leśnym kąpielom", tj. zatrzymywaniu się w środku lasu i „chłonięciu" otoczenia. Takie wyniki uzyskano na podstawie analizy 50 badań.

- Od pewnego czasu wiadomo, że przebywanie na łonie natury jest dobre dla zdrowia i samopoczucie, a nasze badanie potwierdza, że przebywanie jest związane z poprawą - mówi dr Peter Coventry.

- Jakkolwiek już aktywności wykonywane w pojedynkę są tu skuteczne, wydaje się, że działanie w grupach prowadziło do silniejszych profitów w zakresie zdrowia psychicznego - dodaje dr Coventry.

Co ciekawe, jak wykazała analiza, mniej było dowodów na to, że aktywność na świeżym powietrzu prowadziła do poprawy zdrowia fizycznego. Być może, potrzebne są inne, bardziej adekwatne sposoby mierzenia wpływu aktywności na łonie natury na zdrowie fizyczne.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy