Strona głównaStyl życiaAlkohol i seniorzy - gdzie starsi piją najwięcej

Alkohol i seniorzy - gdzie starsi piją najwięcej

Osoby starsze w zamożnych krajach spożywają średnio więcej alkoholu niż ich rówieśnicy z krajów o średnich dochodach. Zwykle starzenie się sprzyja ograniczeniu ilości wypijanego alkoholu, ale następuje ono w różnym tempie i na różnym poziomie.
Alkohol i seniorzy - gdzie starsi piją najwięcej [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Jak ustalono na Columbia University, dawki alkoholu wypijanego przez osoby starsze rosną w wielu krajach, a zaburzenia związane z używaniem alkoholu wśród osób w wieku powyżej 65 lat wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady. Co więcej, okazuje się, że podczas pandemii ludzie wypijają jeszcze więcej napojów wyskokowych. Tymczasem zmiany związane z wiekiem spowalniają i zwiększają prawdopodobieństwo interakcji leków, więc sprawiają, że staje się jeszcze bardziej szkodliwy.

Przeanalizowano ankiety wypełnione przez 100 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat z 17 krajów Europy, a także z Chin, Meksyku, Izraela, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Średnie tygodniowe spożycie alkoholu wahało się od 0,59 jednostek w Meksyku do 6,85 jednostek w Holandii. W Stanach Zjednoczonych seniorzy wypijali 2,07 standardowych jednostek tygodniowo. Jednostka jest równoważna kieliszkowi wódki lub 350 ml 5-procentowego piwa.

W większości krajów poziom picia alkoholu spadał wraz z wiekiem (Stany Zjednoczone, Chiny, Chile), ale w niektórych krajach był on najsilniejszy (Anglia, Irlandia, Czechy), a w innych był dość stabilny, a nawet odnotowano krótkie zwiększenie dawki alkoholu po 50-tym roku życia (Dania, Francja). Takie zróżnicowanie można wyjaśnić zarówno stanem zdrowia i statusem społeczno-ekonomicznym seniorów, jak również czynnikami ogólnokrajowymi, w tym poziomem gospodarczym i cenami alkoholu.

Nadmierne picie wśród osób starszych było najwyższe w Czechach, a najniższe w Izraelu, jednak poziom intensywnego spożycia alkoholu w większości krajów spadał z wiekiem lub najpierw nieznacznie wzrastał, a następnie spadał w starszych latach.

Rozwój gospodarczy i ceny alkoholu nie wpłynęły na poziom intensywnego picia, co może być spowodowane takimi czynnikami, jak płeć i normy kulturowe. Intensywne picie zaś zdefiniowano w przypadku mężczyzn jako wypijanie ponad trzech dziennie lub więcej niż pięć drinków przy jednej okazji. Jeśli chodzi o kobiety, granica ta została ustalona na dwa drinki dziennie lub więcej niż cztery drinki przy jednej okazji.

Zwykle analizy poziomu picia alkoholu koncentrują się na młodych ludziach, ale jest on również poważnym zagrożeniem dla zdrowia osób starszych. Właściwie większość zgonów związanych z alkoholem dotyczy seniorów, wskazują autorzy badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy