Strona głównaStyl życiaAlkohol pogłębia lęk i niepokój

Alkohol pogłębia lęk i niepokój

Kac oznacza zwykle ból głowy i nudności. Okazuje się jednak, że nadmniar alkoholu skutkuje nie tylko nieprzyjemnymi fizycznymi objawami, ma również związek ze wzrostem lęku i niepokoju.
Alkohol pogłębia lęk i niepokój [fot. Giacomo Zanni z Pixabay]
Nasilony po mocno zakrapianej nocy jest dość powszechnym zjawiskiem, mówią psycholodzy. W najwyższym stopniu zaś dotyczy osób bardzo nieśmiałych i tych, którzy zmagają się z lękiem społecznym.

Jeśli chodzi o fizjologiczne podstawy lęku, wynikają one z samego procesu trzeźwienia, może poprawiać nastrój i zmniejszać napięcie. Kiedy zaś jego działanie się kończy, mózg i reszta organizmu w sposób pogłębiony odzyskują stan sprzed picia. Może to trwać jeden do dwóch dni: odczuwa się zmęczenie, ból głowy, suchość w ustach, nudności, a do tego dochodzi pogłębiony , a czasem wręcz objawy poważnej depresji.

Stany lękowe nie zdarzają się oczywiście po wypiciu kieliszka wina, czy jednego drinka, ale większe ilości czegoś mocniejszego mogą skutkować silnym osłabieniem . Jeśli ktoś dużo pije, centralny układ nerwowy dostosowuje się do spożywania alkoholu przez cały czas. Wówczas organizm ciężko pracuje, aby utrzymać mózg w stanie czuwania, gdy zaś poziom alkoholu nagle spada, mózg pozostaje poddenerowany.

Co więcej, znaczenie mają tu zmiany hormonalne, do jakich dochodzi pod wpływem alkoholu. Podczas picia uwalniane zostają endorfiny, hormony poprawiające nastrój. W kolejnym dniu jednak ich poziom spada i można odczuwać przygnębienie oraz smutek.

To nie wszystko, mózg intensywnie działa, aby przywrócić organizm do normalnego stanu po spożyciu nadmiaru alkoholu, co ma związek z wyższą aktywnością związków odpowiedzialnych za uwalnianie kortyzolu, czyli hormonu stresu, skutkując wzrostem histerycznych emocji.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy