Strona głównaStyl życiaAromaterapia - te zapachy zmniejszą stres

Aromaterapia - te zapachy zmniejszą stres

Aromaterapia, czyli „leczenie" zapachami ma różne zastosowania, ale jednym z najczęstszych jest złagodzenie napięcia i stresu, a także odprężenie. Sprawdź, które zapachy są szczególnie skuteczne w osłabianiu stresu.
Aromaterapia - te zapachy zmniejszą stres [Fot. sachi_yn - Fotolia.com]

Sosna

Japończycy używają specjalnego słowa „shinrin-yoku" na określenie spaceru czy po prostu . Nie bez powodu. Aby się wyciszyć i ukoić skołatane nerwy, najlepiej jest się wybrać do lasu, szczególnie takiego sosnowego - unoszący się w nim zapach kojarzony ze Świętami, przyjemnościami i rodzinnym ciepłem pozwala się odprężyć.

Cytryny

I inne mają zapach, który pozytwynie nastraja i przydaje energii. Badania dowiodły, że aromat owoców cytrusowych zmniejsza odczuwanie stresu i usposabia do działania. Co więcej, ustalono, że zazwyczaj kojarzymy ten zapach z czystością.

Rozmaryn

Od dawna jest używany do celów medycznych, tradycyjnie stosuje się go kolkę, stres, czy problemy z oddychaniem. Ekstrakt z jest używany w aromaterapii dla poprawy nastroju, osłabienia doświadczania bólu, zmniejszania lęku i zwiększania uwagi, a także dla poprawy .

Skoszona trawa

Jej zapach poprawia samopoczucie psychiczne. Jak odkryli australijscy uczeni, związek chemiczny uwalniany ze świeżo skoszonej trawy sprawia, że ludzie czują się szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani. Ponadto odkryto, że osłabia on problemy poznawcze związane z procesem starzenia się.

Lawenda

Aromat aktywuje m. in. układ limbiczny, który ma związek reakcjami emocjonalnymi oraz wspomnieniami. Elektroencefalografia (EEG) oraz obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały znaczące zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za poziom stresu i rodzaj odczuwanych emocji podczas aromaterapii z wykorzystaniem lawendy.

Jaśmin

Olejek z jaśminu daje silne efekty antystresowe. Słodki zapach już w ciągu kilku minut poprawia stan ducha i uspokaja umysł. Ma wpływ na uwalnianie się serotoniny (hormonu odpowiadającego za dobre samopoczucie) i istotnie poprawia nastrój.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy