Strona głównaStyl życiaAteiści i wierzący - czym różni się ich moralność?

Ateiści i wierzący - czym różni się ich moralność?

Badania pokazują, że chociaż ateiści i wierzący współdzielą wartości moralne np. te związane z ochroną osób bezbronnych, ci pierwsi rzadziej wspierają promowanie spójności grupy i są bardziej skłonni do oceniania moralności działań na podstawie ich konsekwencji.
Ateiści i wierzący - czym różni się ich moralność? [fot.  congerdesign from Pixabay]
W wielu krajach według powszechnych przekonań kulturowych ateiści nie mają kompasu . Badania przeprowadzone na University of Illinois w Chicago pokazują, że nie jest to prawda.

Przeprowadzono kilka ankiet z udziałem kilku tysięcy osób z USA (kraju o przewadze osób ) i ze Szwecji (kraju w większości niereligijnego). Analiza pokazała, że wierzący są bardziej niż ateiści skłonni do popierania wartości moralnych, które sprzyjają spójności grupy. Tymczasem ateiści częściej oceniają moralność czynu na podstawie jego konsekwencji. Wydaje się jednak, że jedni i drudzy są za ochroną osób bezbronnych i wolnością zamiast przymusu, a także są racjonalni, tj.: wierzą w twierdzenia, gdy maja oparcie w dowodach i pozostają sceptyczni wobec twierdzeń nie popartych dowodami.

Wyniki dostarczyły również wskazówek, dlaczego kompasy moralne wierzących i niewierzących są nieco inne: może to częściowo wynikać z większego kosztu określonych zachowań i przekonań dla wierzących ( np. od tego może zależeć uczestnictwo w ). Co więcej, odmienności mogą wynikać z innego nastawienia poznawczego i poziomu postrzeganego zagrożenia egzystencjalnego.

Według autorów szeroko rozpowszechniony pogląd, że ateiści są niemoralni może częściowo wynikać z ich słabego poparcia dla wartości, które promują jedność grupy, a także z ich moralnego osądu działań, opartego na konsekwencjach, indywidualnie dla każdego przypadku.

Jak mówią autorzy, głównym przesłaniem z tych badań jest to, że ludzie, którzy nie , mają kompas moralny. W istocie współdzielą wiele przekonań moralnych z wierzącymi, np. wiarę w sprawiedliwość oraz konieczność ochrony osób bezbronnych przed krzywdą. Jednak niewierzący są mniej skłonni niż wierzący do popierania wartości, które służą spójności grupy, takich jak szacunek dla władz, lojalność w grupie i świętość.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy