Strona głównaStyl życiaBędzie można leczyć ludzi aspołecznych?

Będzie można leczyć ludzi aspołecznych?

Ta sama część mózgu, która odpowiada za uczucie głodu oraz pragnienia seksualne pomoże określić czy ktoś jest ciepłą, sentymentalną osobą, informuje BBC. Odkrycie może w przyszłości pomóc ludziom chorym i wyalienowanym w „powrocie" do społeczeństwa.
Badania wykazały, że za poczucie przynależności do społeczeństwa i umiejętność odnalezienia się w nim odpowiadają kora okołooczodołowa oraz brzuszne prążkowie. Naukowcy odkryli, że większe skupienie tkanki w tych obszarach może powodować u ludzi wylewność i serdeczność. Wyniki tych dociekań opublikowano na łamach European Journal of Neuroscience.

„To interesujące zidentyfikować zależność pomiędzy pewnymi cechami osobowości a aktywnością określonych obszarów mózgu," mówi Graham Murray z Cambridge University. „Są to regiony, o których wiemy, że odgrywają ważną rolę dla podstawowych funkcji biologicznych, jak jedzenie i seks", dodaje.

W badaniach Cambridge University i Oulu University w Finlandii wzięło udział 41 mężczyzn, których poddano badaniom przy pomocy rezonansu magnetycznego i poproszono o wypełnienie kwestionariuszy, co umożliwiło odkrycie zależności między strukturą mózgu a osobowością. Uczestników pytano o ocenę swoich związków z ludźmi, sposób okazywania emocji i radość ze sprawiania przyjemności innym. Następnie naukowcy porównywali skany mózgu z rodzajem odpowiedzi. U osób, które deklarowały największą otwartość, życzliwość, sympatię dla ludzi, zanotowano większą ilość tkanki w korze okołooczodołowej oraz głębokim obszarze mózgu - brzusznym prążkowiu.

Jakkolwiek różnice kulturowe także mają tu znaczenie, np. Amerykanie byli bardziej uspołecznieni niż Skandynawowie, to jednak struktura mózgu także decyduje o osobowości. Odkrycia mogą pomóc w badaniach nad ewoluowaniem mózgu i zrozumieniem zaburzeń psychicznych, kłopotach z socjalizacją, interakcjami społecznymi.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy