Strona głównaStyl życiaBezpieczeństwo na drodze: noś odblaski

Bezpieczeństwo na drodze: noś odblaski

Jak wskazuje Komenda Główna Policji, w ubiegłym roku, w porównaniu z rokiem 2016, liczba wypadków zmalała o 3 proc., natomiast o 6 proc. spadła liczba ofiar śmiertelnych. W co czwartym wypadku ucierpieli piesi. W sezonie jesienno-zimowym bezpieczeństwo pieszych znacząco poprawiają odblaski.
Bezpieczeństwo na drodze: noś odblaski [Fot. 07photo - Fotolia.com] W 2017 roku w ucierpiało ponad 39 tys. osób. Co więcej, 38 proc. wszystkich ofiar stanowili „niechronieni” uczestnicy ruchu, a w co czwartym wypadku ucierpieli piesi. Najbardziej niebezpiecznym okresem dla pieszych okazał się sezon jesienno-zimowy, w trakcie którego zginęło 549 osób. Jak wskazują statystyki Komendy Głównej Policji, w porównaniu z 2016 rokiem, liczba wypadków zmalała, jednak polskie drogi wciąż należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Pod tym względem plasujemy się na czwartym miejscu od końca. W 2017 roku na europejskich drogach w przeliczeniu na milion obywateli zginęło średnio 49 osób, natomiast w Polsce – 75. Najmniej śmiertelnych wypadków miało miejsce w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Odblaskowi po raz dziewiąty

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w okresie jesieni i zimy, po raz dziewiąty startuje kampania Odblaskowi.pl. Cel? Przede wszystkim edukować i wdrażać pozytywne nawyki wśród pieszych. W tym roku Odblaskowy Patrol dotrze do 15 miast, m.in. Bielska-Białej, Częstochowy, Gdańska czy Wrocławia. Na uczestników wydarzeń organizowanych w ramach kampanii czeka wiele atrakcji, interaktywnych zajęć i gier edukacyjnych. W Bezpiecznych Miasteczkach najmłodsi poznają zasady bezpiecznego ruchu na drodze, nauczą się, jak bezpiecznie pokonywać drogę do szkoły, a także otrzymają . W sumie organizatorzy akcji rozdadzą 60 tys. opasek oraz 50 tys. broszur informacyjnych dla rodziców.

W słabo oświetlonym miejscu, po zmroku kierowca dostrzega pieszego dopiero z odległości 30 metrów. Po założeniu odblasków, ten dystans zwiększa się do 150–200 metrów, a przy włączonych długich światłach nawet do kilometra. Elementy odblaskowe pozwalają na poprawę bezpieczeństwa, jednak to ostrożność oraz uważna obserwacja ze strony pieszych i kierowców jest kluczem do uniknięcia tragedii.
Im dzieci stają się bardziej samodzielne, tym częściej są narażone na uczestniczenie w wypadkach drogowych. Część z nich wynika z braku dostatecznej wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Dlatego podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego dziecka powinny być odblaski. Dzięki odbijaniu świateł, umożliwiają dostrzeżenie najmłodszych w warunkach niedostatecznej widoczności, co często chroni przed potrąceniem przez samochód – instruuje mł. insp. Agata Krysiak z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak prawidłowo nosić odblaski?

Uczniowie w szkołach, które odwiedzi Odblaskowy Patrol, otrzymają również materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dowiedzą się z nich, jak najlepiej nosić odblaski i gdzie je umieścić.
Zakładając , trzeba zastanowić się, z której strony je założyć. W Polsce, zgodnie z przepisami, pieszy, który porusza się jezdnią, ma obowiązek iść lewą stroną. Pojazd nadjeżdża do niego z przodu, więc wtedy taki element odblaskowy zakładamy na prawą rękę, na prawą nogę, by był bardziej widoczny od strony jezdni. Starajmy się, by dzieci na tornistrach, czy też na ubraniu miały element odblaskowy z przodu, z prawej strony – mówi asp. szt. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Ponieważ samochodowe światła mijania opuszczone są nisko i oświetlają drogę, element odblaskowy należy umieszczać jak najniżej. Jeżeli pieszy dysponuje odblaskiem-zawieszką, można powiesić go na szyi, jednak tak wysokie umieszczenie powoduje, że będzie on mniej skuteczny od elementu umieszczonego metr niżej, np. przy kostce. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka-kilkanaście metrów. Ta różnica może decydować o życiu pieszego.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy