Strona głównaStyl życiaBezpieczna jazda na nartach

Bezpieczna jazda na nartach

Wyjeżdżając na narty, należy mieć świadomość potencjalnych zagrożeń na stoku oraz znać zasady panujące wśród uprawiających ten sport. Poniżej zaprezentowany został tak zwany „dekalog narciarza".

Bezpieczna jazda na nartach

1. Wzgląd na inne osoby

Pamiętaj, że nie jesteś sam na stoku. Zachowuj się w taki sposób, aby nie szkodzić sobie ani innym osobom korzystającym z jazdy narciarskiej. , zarówno podczas jazdy jak i odpoczynku. Ten punkt obejmuje również odpowiednie przygotowanie do zjazdów- sprawdzenie sprzętu, dopasowanie butów narciarskich do wiązań i siły ich wypięcia, nasmarowanie nart i ich naostrzenie. Ponadto należy zwrócić uwagę na ubiór, czyli czy nasz outfit nie przeszkadza w jeździe i czy wszystkie części garderoby zostały dobrze zapięte. Koniecznie sprawdźmy rękawiczki i kask. Co więcej, odpowiedzialność narciarza to też pilnowanie swojego sprzętu. Nie pozostawiajmy wyposażenia bez opieki i zabezpieczmy go tak aby nikomu nie przeszkadzał ani sam nie zjechał z góry. Najlepiej skorzystać ze specjalnie do tego przygotowanych stojaków lub płaskich miejsc na dole trasy.

Wzgląd na inne osoby trzeba mieć też podczas korzystania z wyciągów narciarskich. Poruszaj się spokojnie na wyciągu, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie szarp za linę. Używając wyciągów krzesełkowych nie bujaj się na boki i nie wychylaj się na krześle. Bądź odpowiedzialny i rozsądny.

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy

Szybkość z jaką zjeżdżasz oraz trasa po której się poruszasz powinna być dostosowana do twoich umiejętności ale też do panujących na trasie warunków pogodowych. Szczególnie mocno zwróć uwagę na jaką trasę zabierasz swoje dziecko. Coś co dla Ciebie może wydawać się proste, dla innych już takie nie jest.

Na całym świecie trasy oznaczone są kolorami w zależności od ich poziomu trudności. Niebieski to trasa łatwa, czerwony to trudna a czarny to trasa bardzo trudna.

Staraj się kontrolować narty. Jeśli potrzebujesz, zatrzymaj się lub skręć aby nie zderzyć się z innymi narciarzami lub aby ominąć inną przeszkodę.

Bezpieczna jazda na nartach3. Wybór toru jazdy

Wybieraj tor jazdy obserwując narciarza przed Tobą, gdyż to on ma pierwszeństwo. Podczas zjazdów zachowaj bezpieczną odległość pomiędzy innymi uczestnikami ruchu. Tym samym unikniesz nieprzyjemnych kolizji na stoku.

4. Wyprzedzanie

Manewr wyprzedzania możesz wykonywać zarówno z prawej jak i lewej strony. Najistotniejsze jest aby zachować odpowiednią odległość od wyprzedzanej osoby.

5. Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Przed rozpoczęciem zjazdu upewnij się, patrząc w górę, czy ktoś nad tobą nie zaczyna właśnie swojego zjazdu. Jeśli tam jest bezpiecznie, zerknij w dół, aby sprawdzić czy masz miejsce do jazdy po trasie. Zachowaj tą samą zasadę po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się.

6. Zatrzymywanie się na trasie

W sytuacjach nieuzasadnionych, staraj się nie zatrzymywać, szczególnie przy zwężeniach lub w miejscach o słabej widoczności. Jeśli konieczne jest jednak zatrzymanie, zrób to w dobrze widocznym miejscu i najlepiej na skraju trasy. Jeżeli upadniesz podczas zjazdu, postaraj się wstać jak najszybciej i usunąć się na nieprzeszkadzające nikomu miejsce.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Przeznaczeniem stoku jest jazda na nartach, wiec jeżeli musisz schodzić lub podchodzić do góry to zrób to skrajnie z boku. Jeśli widoczność na trasie jest fatalna, zejdź zupełnie z trasy. Pamiętaj że chodzenie po stoku, zjeżdżanie na jabłuszkach czy sankach jest możliwe tylko poza trasą.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Na trasach narciarskich obowiązujące są znaki ostrzegawcze i informacyjne ustawione wzdłuż zjazdów. Należy pokazać i wytłumaczyć początkującym narciarzom co oznacza i do czego obliguje dany znak. Ponadto należy pamiętać że trasy są wytyczone za pomocą słupków- w razie wątpliwości o kierunek, szukaj najbliższych znaków lub wypatruj słupków.

9. Zachowanie się w razie wypadku

Każdy narciarz znajdujący się w pobliżu wypadku jest zobowiązany do pomocy poszkodowanemu. Oznacz miejsce zdarzenia wypiętymi nartami wbitymi i skrzyżowanymi powyżej miejsca wypadku. Sprawdź w jakim stanie jest poszkodowany i zadzwoń na telefon alarmowy lub powiadom obsługę stacji narciarskiej.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Podczas wypadku, zarówno poszkodowany, sprawca jak i świadkowie zobowiązani są podać swoje dane personalne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć