Strona głównaStyl życiaBezsenność osłabia pamięć seniorów

Bezsenność osłabia pamięć seniorów

Cierpiące na bezsenność osoby starsze są bardziej narażone na osłabienie pamięci i długotrwałe zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak demencja.
Bezsenność osłabia pamięć seniorów [fot. Foundry Co from Pixabay]
Przez trzy lata monitorowano dane medyczne ponad 26 tysięcy ludzi w wieku 45 - 85 lat. Ci, którzy deklarowali pogorszenie jakości snu w tym okresie, częściej równocześnie zauważali u siebie problemy z .

- Odkryliśmy, że osoby zmagające się z bezsennością miały słabszą wydajność pamięci w porównaniu z ludźmi bez problemów ze snem - mówi dr Nathan Cross ze Sleep, Cognition and Neuroimaging Lab. - Ten deficyt pamięci był szczególny, ponieważ sprawdziliśmy również inne funkcje poznawcze, takie jak wielozadaniowość uwagi. Różnice dotyczyły jedynie pamięci - dodaje dr Cross.

Bezsenność klasyfikuje się jako zaburzenie psychiczne. Nie jest to jedynie przekręcanie się z boku na bok przed snem. - Diagnoza wymaga oceny objawów trudności z zasypianiem, wybudzania się w nocy lub zbyt wczesnego budzenia się przez co najmniej trzy noce w tygodniu przez okres trzech miesięcy. Co więcej, osoby z wskazują, że zaburzenia snu sprawiają im trudności w ciągu dnia - wyjaśnia dr Cross.

Osoby, u których pogorszyła się jakość snu, częściej deklarowały osłabienie pamięci lub było ono zdiagnozowane przez lekarza. Co więcej, ludzie ci częściej zmagali się z: zaburzeniami lękowymi, depresją, sennością w ciągu dnia, i innymi problemami związanych ze snem. Poza tym większy ich odsetek palił papierosy i miał nadmiernie wysoki wskaźnik masy ciała (BMI).

Wszystko to zaś jest uważane za czynniki ryzyka osłabienia funkcji poznawczych i demencji. Ponadto odkryto, że mężczyźni z bezsennością radzą sobie gorzej w testach pamięci niż kobiety, co sugeruje, że insomnia u starszych mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko wspomnianych dolegliwości.

- Jest jednak i dobra wiadomość: zaburzenia snu, w tym , można leczyć. Pokazuje to znaczenie prawidłowego diagnozowania i radzenia sobie z insomnią tak szybko, jak to możliwe, szczególnie u osób starszych. Odpowiednie leczenie zaburzeń snu może stać się ważnym sposobem zapobiegania osłabienia funkcji poznawczych i zmniejszenia częstości w późniejszym życiu - wyjaśnia dr Cross.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy