Strona głównaStyl życiaBieda zabija. Ubodzy umierają wcześniej

Bieda zabija. Ubodzy umierają wcześniej

Stan posiadania nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Ludzie biedni żyją krócej.
Bieda zabija. Ubodzy umierają wcześniej [© beijersbergen - Fotolia.com] Status ekonomiczny ma silny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a więc i na wszystko to, co dotyczy stanu zdrowia. Dowiedziono, że biedni ludzi niż bogaci.

Jednym z możliwych powodów tego (przynajmniej na rodzimym gruncie) jest choćby dostęp do profesjonalnej opieki medycznej. Przykładowo, kolejki do specjalistów bywają bardzo długie, jednak ci o wyższym statusie majątkowym łatwo mogą uzyskać odpowiednią poradę i receptę dzięki wizycie w gabinecie prywatnym.

Badania

Uczeni odkryli, że jest jednym ze znaczących czynników predykcyjnych różnych chorób i wczesnej śmierci. Ubóstwo istotnie skraca długość życia i powinna być uznana za główny czynnik ryzyka zdrowia, mówią autorzy badań.

Naukowcy przeanalizowali 48 badań obejmujących ponad 1,7 miliona osób w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Włoszech, Portugalii i Szwajcarii. Odkryli, że biedni ludzie są o 46 procent bardziej narażeni na ryzyko śmierci przed osiągnięciem wieku 85 lat.

Obliczenia

Ogólnie rzecz ujmując, obliczono, że ludzie biedni żyją średnio nieco ponad 2 lata (2,1 lat) krócej niż bogatsi. To podobnie jak w przypadku braku : osoby unikające wysiłku fizycznego bowiem żyją średnio 2,4 krócej niż ci, którzy ćwiczą. Co więcej, bieda średnio skraca życie znaczniej niż , czy nadmierne picie alkoholu.

Opinie uczonych

Biorąc pod uwagę ogromny wpływ społeczno-ekonomiczny na stan zdrowia, ważne jest, aby władze uznały ten apsekt za jeden głównych czynników ryzyka i nie wyłączały go z polityki zdrowotnej, mówią autorzy badań.

„Zmniejszenie ubóstwa, poprawa edukacji i tworzenie bezpiecznego środowiska domowego, szkolnego i zawodowego są kluczowe dla przezwyciężenia wpływu ubóstwa społeczno-ekonomicznego", czytamy w komunikacie prasowym.

Badania opublikowano w magazynie The Lancet.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy