Strona głównaStyl życiaBliskość śmierci - czy wszyscy mamy takie samo doświadczenie?

Bliskość śmierci - czy wszyscy mamy takie samo doświadczenie?

Nikt właściwie nie wie, co się dzieje, gdy umieramy, ale wiele osób doświadczyło bliskości śmierci i ma bardzo bogate oraz szczegółowe wspomnienia. Jakkolwiek takie doświadczenia mogą być rozmaite, niektóre ich aspekty powszechnie się powtarzają, w tym: widzenie jasnego światła, doświadczanie uczucia spokoju, odczucie przebywania poza ciałem i widok tunelu.
Bliskość śmierci - czy wszyscy mamy takie samo doświadczenie? [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Belgijscy badacze zebrali informacje o tym, jak często i w jakiej kolejności występują wspomniane aspekty doświadczenia bliskości śmierci.

Żadne wcześniejsze badanie nie sprawdzało dokładnie, czy cechy doświadczenia bliskości mają jakąś kolejność. Chcieliśmy ustalić częstotliwość tych aspektów w opowieściach badanych - mówi Charlotte Martial z Uniwersytetu w Liège.

Autorzy przeanalizowali pisemne relacje ponad stu pięćdziesięciu osób, które otarły się o śmierć. Jak ustalili, niektóre cechy tego doświadczenia były obecne w każdej opowieści. Odkryli, że bliskość śmierci wiąże się głównie z czterema różnymi zjawiskami. Najczęściej wskazywano uczucie (80 proc. uczestników), widzenie jasnego światła (69 proc.) i spotkanie z duchami/ludźmi (64 proc.), najrzadziej zaś odnotowywano przyśpieszenie myśli (5 proc.) i wizje przyszłych zdarzeń (4 proc.).

Co do kolejności zjawisk, jedna trzecia badanych najpierw miała odczucie bycia poza ciałem, potem zwykle badanym wydawało się, że są w tunelu, później widzieli jasne światło, następnie ogarniało ich uczucie spokoju, aż „powracali" do swoich ciał. Jednocześnie zauważono wysoce unikalne wzorce doświadczeń tego typu u badanych.
Nasze odkrycia sugerują, że doświadczenia bliskości mogą nie zawierać wszystkich elementów, a ich części nie wydają się pojawiać w jednej ustalonej kolejności. (...) W kolejnych badaniach chcielibyśmy sprawdzić, na ile treści tych doświadczeń odzwierciedlają nasze oczekiwania i uwarunkowania kulturowe, a także jakie są mechanizmy neurofizjologiczne leżące u podstaw wspomnianych doświadczeń - mówi Martial.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy