Strona głównaStyl życiaBogactwo a długowieczność - zamożniejsi żyją dłużej, ale niewiele dłużej

Bogactwo a długowieczność - zamożniejsi żyją dłużej, ale niewiele dłużej

Ludzie o niskich dochodach żyją krócej niż osoby dobrze uposażone. Stan majątkowy jest jednym z istotnych czynników szans na długowieczność. Różnica między biedniejszymi i bogatszymi nie jest jednak znacząca, jeśli weźmie się pod uwagę zmiany poziomu dochodów następujące w ciągu życia.
Bogactwo a długowieczność - zamożniejsi żyją dłużej, ale niewiele dłużej [Fot. chagpg - Fotolia.com]
Wprawdzie liczebność tzw. klasy średniej wzrasta, w wymiarze globalnym jednak rozwarstwienie ekonomiczne jest coraz większe. Nie pozostaje to bez wpływu na ilość przeżytych lat - status majątkowy okazuje się być istotnym elementem określającym prawdopodobieństwo osiągnięcia . Obraz ten jest jednak nieco bardziej złożony (przynajmniej lokalnie) - ważny jego element to także zmiany uposażenia na przestrzeni zawodowego i emerytalnego życia.

Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze wskazują, że poziom dochodów ma wpływ na długość życia. Niemniej, okazuje się, że nie bez znaczenia pozostaje tu także możliwość zmiany statusu ekonomicznego.

Duńscy ekonomiści przeanalizowali niedawne harwardzkie badania na temat relacji pomiędzy i . Wynikało z nich, że przeciętny 40-latek o wysokich dochodach może liczyć na życie dłuższe o 6,5 roku niż jego biedniejszy rówieśnik. W istocie jednak - według Duńczyków - różnica nie jest tak znaczna, biorąc pod uwagę fakt zmienności stanu posiadania w ciągu życia ludzi.

W nowych analizach uwzględniono dane dotyczące dochodu i śmiertelności mieszkańców Danii w latach 1980-2013. Ustalono, że 40-letni mężczyzna o najwyższych dochodach mógł liczyć dożycie 77,6 lat, a jego ubogi rówieśnik - na 75,2 lat. Różnica wyniosła więc 2,4 lata. W przypadku kobiet była ona jeszcze mniejsza, bo 2,2 lat. Według autorów - harwardzkie wyniki były przesadzone ze względu na uproszczoną analizę danych, np. pomijanie zmian w dochodach na przestrzeni lat.

O badaniach napisano w Pnas (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:18:22, 03-11-2018 ~gość: 5.173.56.xxx

    "Biednemu zawsze wieje wiatr prosto w nagi zad. Od nadmiernej pracy człek niejeden już padł".
    "Módl się i ciężko pracuj, a grób sam sobie kopiesz".
    Do refleksji!
    Pozdro.
    Senior/plus.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy