Strona głównaStyl życiaBoże Ciało - święto religijne i długi wiosenny weekend

Boże Ciało - święto religijne i długi wiosenny weekend

Kościół Katolicki obchodzi święto ku czci Najświętszego Sakramentu. Boże Ciało jest świętem obchodzonym w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to zatem święto ruchome. W Polsce to święto katolickie jest dniem wolnym od pracy, zamknięte są też sklepy.
Boże Ciało - święto religijne i długi wiosenny weekend [fot. paterdarius / Pixabay.com, CC0 Public Domain] Pośrednią inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była święta Julianna z Cornillon /1193 - 1258/. Będąc przeoryszą klasztoru augustynianek w Mont Cornillon, w pobliżu Liege w 1245 r. otrzymała objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień postanowił wypełnić życzenia Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna, w tymże roku zmarł biskup Robert.

Duchowieństwo za namową teologów uznało krok zmarłego ordynariusza za przedwczesny, a św. Juliannę oskarżono o herezję. Jednak kardynał Hugo z Saint - Cher po ponownym zbadaniu sprawy zatwierdził święto.

W 1251 r. Archidiakon katedry w Liege, Jakub, ponownie poprowadził ulicami procesję eucharystyczną. Został on wkrótce biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i papieżem, panował jako Urban IV.

Papież Urban IV ustanowił tę uroczystość bullą „Transisturus” i określił jako pamiątkę bardziej uroczystą i świąteczną w porównaniu z sakramentalną pamiątką, sprawowaną w codziennej Eucharystii. Ten sam papież używa w innym miejscu określenia: Święto Najświętszego Ciała Naszego Pana Jezusa Chrystusa. W językach europejskich nosi nazwy: w Italii - Corpus Domini, w Wielkiej Brytanii - Corpus Christi, we Francji - F'ete-Dieu, a w Mszale Rzymskim z 1970 roku - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w języku potocznym zwana Bożym Ciałem.

W Polsce po raz pierwszy wprowadzono uroczystość Bożego Ciała w diecezji krakowskiej. Był to 1320 rok. Śpiew Ewangelii przy czterech ołtarzach pojawia się w diecezji płockiej około 1430 roku. Kościół w Polsce w 1967 roku wprowadził nowe teksty procesji: teksty suplikacji, teksty Ewangelii związane z Eucharystią i orację kończącą.

Procesja w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyrusza z kościoła po głównej mszy św. (sumie). Wierni, zgodnie z wielowiekową tradycją niosą feretrony (ruchome ołtarze), chorągwie kościelne, wezgłowia (poduszki), sztandary cechowe, dziewczęta sypią kwiaty, unosi się wonny dym kadzideł, biją dzwony, a śpiewowi pieśni eucharystycznych często towarzyszy często orkiestra. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywana jest Ewangelia, śpiewane są suplikacje i następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Ogromne znaczenie ma wyjście tego dnia poza obręb świątyni. Taki też charakter - publicznej manifestacji wiary - miały niemal od początku procesje odbywające się tego dnia. Szczególnego znaczenia nabierały wówczas, gdy - jak w czasach PRL - była to nie tylko manifestacja religijna ale również polityczna. Kazania z okazji Bożego Ciała były wówczas również manifestem społecznym i politycznym - przez lata jedynym, który mógł zostać wygłoszony publicznie.

Uroczystość Bożego Ciała w religijności i kulturze polskiej również dzisiaj ma duże znaczenie. W wielu miejscowościach odbywa się swoista rywalizacja bądź konkursy pomiędzy wykonawcami ołtarzy. Dla dzieci jest to pierwszy aktywny kontakt z katolickimi obrzędami - sypanie kwiatków, niesienie poduszek i innych elementó procesji to często zadania dla kilkulatków, które z tej okazji są odświętnie (często ludowo) ubierane. Wiele osób swoje pierwsze "kościelne" wspomnienie łączy właśnie z procesją Bożego Ciała.

Równocześnie długi weekend, który co roku mamy z okazji Bożego Ciała (święto zawsze przypada w czwartek), jest dla coraz większej liczby Polaków po prostu okazją do wypoczynku. Piątek w wielu miejscach staje się dniem wolnym od pracy (odpracowanym w którąś z sobót), co pozwala na 4-dniową przerwę, którą można wykorzystać na różne formy rekreakcji - od grilla z przyjaciółmi po coraz popularniejsze z roku na rok krótkie wypady do miast Europy (city-break). nie jest jeszcze wyraźnie widoczne podczas uroczystych procesji, jednak coraz bardziej wpisuje się w obyczajowość tego okresu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy