Strona głównaStyl życiaBoże Narodzenie w kościołach wschodnich

Boże Narodzenie w kościołach wschodnich

Dziś Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie z Kościołów Wschodnich. W Polsce świętują wyznawcy prawosławia oraz grekokatolicy.
Boże Narodzenie w kościołach wschodnich [Cerkiew, © den781 - Fotolia.com] Wierni Kościoła Prawosławnego, w związku ze stosowaniem kalendarza juliańskiego, obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia. Są one poprzedzone Wigilią, która rozpoczyna się od modlitwy i łamania się prosforą.

świętują przez trzy dni, codziennie w cerkwiach odprawiane są uroczyste nabożeństwa. Pierwszego dnia wspominane jest narodzenie Chrystusa, drugiego - życie Matki Bożej, a trzeciego - św. Szczepana. W świątyniach wystawiana jest wyjątkowa ikona przedstawiająca narodzenie Chrystusa. W tradycji wschodniej kultywowane jest również wspólne kolędowanie oraz obdarowywanie się prezentami, które przynosi ważny w prawosławiu święty Mikołaj.

W pierwszy dzień świąt po południu odprawiana jest uroczysta wieczernia . Drugi dzień jest w całości poświęcony Matce Bożej - jest to najstarsze święto maryjne obchodzone w kościołach wschodnich, jego ślady można znaleźć już w V wieku. Trzeci dzień świąt jest poświęcony świętemu Szczepanowi. Trzydniowe święta symbolizują udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. Cały okres świąteczny trwa 11 dni - w tym czasie nie obowiązuje przestrzeganie dni postnych. W okresie tym wierni prawosławni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).

A tak brzmią prawosławne kolędy:


Wśród wiernych kościołów wschodnich w Polsce najwięcej jest wyznawców prawosławia. Drugą co do liczebności grupę stanowią grekokatolicy. Na świecie jest o wiele więcej wschodnich kościołów i wspólnot chrześcijańskich - należą do nich m.in. kościoły asyryjskie, kościoły orientalne (w tym Kościół Koptyjski, Etiopski czy Ormiański), kościoły prawosławne (najliczniejsza grupa kościołów wschodnich) oraz katolickie kościoły wschodnie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć