Strona głównaStyl życiaBożonarodzeniowe przesądy - znasz je?

Bożonarodzeniowe przesądy - znasz je?

Z Bożym Narodzeniem wiążą się różne przesądy. Niektóre są popularne na całym świecie. Sprawdź, czy je znasz.
Bożonarodzeniowe przesądy - znasz je? [Fot. Andrey Kuzmin - Fotolia.com] Jemioła

Kto unika pocałunku pod , ten będzie miał pecha. Poza tym trzeba pamiętać, żeby nie pozbywać się tej rośliny po Świętach, można ją zastąpić nową w kolejnym roku - wczesniejsze wyrzucenie jemioły oznacza nieszczęście.

Ostrokrzew

, zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami, wykazuje magiczne działanie ochronne przed wiedźmami, błyskawicami i - dlatego przynosi się go do domu przed wigilią Bożego Narodzenia.

Co więcej, warto zwrócić uwagę, że ostrokrzew ma dwa rodzaje liści, kolczaste i pozbawione kolców. Te pierwsze symbolizują mężczyznę i ten pan, który chce mieć pomyślność w kolejnym roku, powinien udekorować dom ostrokrzewem kolczastym. Jeśli chodzi o kobiety, powinny wybierać ostrokrzew bez kolców, by móc liczyć na przewodzenie w domu w następnym roku.

Siano pod obrusem

Sianko po obrusem ma związek ze żłóbkiem, czyli miejscem urodzenia Jezusa. Uważa się, że ma magiczną moc zapewnienia dobrobytu domowi.

Kolędy i inne religijne piosenki

Śpiewanie świątecznych piosenek w domach różnych ludzi było starożytną tradycją. Uważano, że jeśli się odeśle bez jedzenia, pieniędzy czy napojów, trzeba się będzie zmagać z pechem.

Potrawy

12 wigilijnych potraw ma związek z liczbą apostołów. Sądzi się, że trzeba spróbować każdego dania po trochu, aby w przyszłym roku w domu niczego nie zabrakło.

Choinka

Już w starożytności uważano, że przynosienie zielonych gałęzi wiąże się z magią zapewniającą powrót roślinności pod koniec zimy. Jednym ze starszych przesądów jest ten, zgodnie z którym drzewko powinno być ozdabiane nie wcześniej niż 24 grudnia, aby uniknąć „kapryśnych" sił.

Wejście do domu

W Wigilię Bożego Narodzenia do domu pierwszy powinien wejć mężczyzna, nie kobieta, ma to zapewnić szczęście temu domowi na kolejny rok.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X