Strona głównaStyl życiaBudzenie wiosny. Marzanna, latarnie i odpędzanie demonów

Budzenie wiosny. Marzanna, latarnie i odpędzanie demonów

Wiosna jest porą roku, na którym w naszym klimacie oczekuje sie z największą niecierpliwością. Jednak święto wiosny jest obchodzone na całym świecie, pod wieloma nazwami. Choć mogłoby się zdawać, że wiosna w naszej szerokości geograficznej przychodzi od południowego-zachodu, to kalendarz mówi coś innego...
Budzenie wiosny. Marzanna, latarnie i odpędzanie demonów [fot. empik] Najwcześniej wiosnę witają Chińczycy, bo już z początkiem Chińskiego Nowego Roku, który przypada w tradycyjnym kalendarzu chińskim na okres między końcem stycznia a końcem lutego. Pomimo 4000-letniej historii, sposób obchodzenia Święta Wiosny nie uległ zmianom, a jego ranga w tradycji chińskiej jest porównywalna do europejskiego Bożego Narodzenia. Tradycyjnie trwa ono piętnaście dni i kończy się spektakularnym Świętem Latarni. W tym czasie organizowane są pokazy lokalnych oper i filmów, tańce lwów i Yangge. Wszędzie panuje świąteczna, wesoła atmosfera.

Japończycy tak bardzo lubią wiosnę, że jej święto obchodzą aż dwa razy w roku. Pierwsze z nich przypada 3 lub 4 lutego. Setsubun odwołuje się do starych tradycji odpędzania demonów. Zajmują się nim seniorzy rodzin oraz mężczyźni, rzucając przed siebie prażonymi ziarnami, najczęściej soi lub fasoli. Sukces gwarantuje okrzyk: „Oni wa soto! Fuku wa uchi!", czyli „Demony odejdźcie, szczęście przyjdź". Następnie rozrzucone ziarna są zbierane. By zapewnić sobie szczęście, wystarczy zjeść ich tyle, ile ma się lat. Kolejne huczne obchody święta wiosny przypadają na 20 lub 21 marca.

Dokładnie w ten sam dzień świętują nadejście wiosny . Dziś coraz rzadziej topimy prasłowiańską Marzannę, choć po zwyczaj ten ciągle chętnie sięga szkolna młodzież, która 21 marca świętuje także Dzień Wagarowicza. Nasi przodkowie obchodzili Dzień Wiosny bardzo hucznie, a dawnym pochodom z Marzanną towarzyszyły głośna gra na instrumentach i hałaśliwe śpiewy, które miały ponoć moc odganiania złej zimy.

Jedno jest pewne - na wszyscy czekają niecierpliwie. Ciepłe promienie Słońca i dłuższe dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu oraz wiosennych zmian w naszych domach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy