Strona głównaStyl życiaChanuka 2018

Chanuka 2018

W tym roku Święto Świateł, czyli Chanukę, Żydzi obchodzą od niedzieli 2 grudnia listopada do poniedziałku 10 grudnia.
Chanuka 2018 [© tomer turjeman - Fotolia.com] Ze świętem związane są różne tradycje, jedną z nich jest zapalanie świateł - dziś przede wszystkim świec. Towarzyszy temu określony rytuał: na dziewięcioramiennym świeczniku chanukii zapala się środkową świecę, a następnie od niej każdą kolejną.

Święto nawiązuje do zdarzeń z 169 r. p. n. e., kiedy to Antioch IV król syryjski z dynastii Seleucydów zrabował Świątynię Jerozolimską. Gdy Izraelici wyrazili oburzenie, władca nakazał zburzenie murów Jerozolimy i uczynienie ze Świątyni przybytku kultu boga fenickiego Baal-Szamina, a także zabronił sprawowania żydowskich obrzędów i zwyczajów. Wywołało to powstanie żydowskie pod wodzą Judy Machabeusza, któremu udało się zdobyć Jerozolimę w 164 roku p. n. e.

Po zwycięskim wkroczeniu do miasta żydowski przywódca rozkazał oczyszczenie i zbudowanie nowego ołtarza. Miało też dojść do cudu - jednodniowe zapasy oliwy do palenia w menorze (siedmioramienny kandelabr i symbol Izraela), wystarczyły na dni osiem. Stąd narodziło się święto Chanuki upamiętniające wspomniane wydarzenia.

Okres nie jest wolny od pracy ani szkoły, ale wiąże się z chętnie kultywowanymi zwyczajami. Poza zapalaniem świec popularne jest obdarowywanie się prezentami (otrzymują je głownie dzieci). Inna tradycja, to serwowanie - jedynie w czasie Chanuki w Izraelu je się pączki.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy