Strona głównaStyl życiaChcesz być szczęśliwy? Popracuj nad tym

Chcesz być szczęśliwy? Popracuj nad tym

Szczęście nie jest nagromadzeniem pomyślnych zdarzeń, ale czymś bardziej stabilnym. Na przestrzeni wieków filozofowie podawali rozmaite jego definicje, próbując jednak pogodzić te różne określenia, można w skrócie stwierdzić, że eudajmonia to stan umysłu czy ducha, który w dużej mierze zależy od nas samych. A to oznacza, że możemy go sobie wypracować. Przejrzyj poniższą listę, zainspiruj się i zacznij wprowadzać konieczne zmiany!
Chcesz być szczęśliwy? Popracuj nad tym Przedstawiany "katalog" zagadnień z pewnością nie jest wyczerpujący, ale każde z omówionych haseł to warunek sine qua non...

Akceptacja

Tendencja do oceniania innych jest niestety dość rozpowszechniona. Sami chętnie dokonujemy osądów, a jednocześnie nieustannie jesteśmy im poddawani. Opiniowane są nasze przekonania i zainteresowania, osiągnięcia i porażki, a nawet sposób ubierania się, mówienia, gestykulacji, etc. Część z tych ocen jest bardzo krytyczna i zwykle mamy tego świadomość. Główny problem polega na tym, że wielu ludzi bardzo przejmuje się negatywnymi opiniami i stara się dopasować do oczekiwań otoczenia. Tymczasem warto umieć powiedzieć „stop" i zyskać dystans do krytycznych werdyktów. Trzeba umieć akceptować siebie ze wszystkimi wadami i zaletami, co powinno oznaczać nie tyle brak chęci do wprowadzania ulepszeń, ile zdolność do dystansowania się od nieprzychylnych ocen.

Odpowiedzialność

Żeby móc w pełni i prawdziwie cieszyć się życiem, trzeba mieć przekonanie, że stoi się u jego sterów, że jest się wolnym, a to oznacza branie odpowiedzialności za siebie. Niby oczywiste, ale okazuje się, że wielu ludzi chętnie ceduje na innych i to nie dotyczy tylko zadań w pracy czy obowiązków domowych, ale kierunku, jaki w życiu obierają.

Relacje

„Jedna z najgłębszych form ludzkiego szczęścia to radość dzielona z drugim człowiekiem", napisał w swojej słynnej książce „Mieć czy być" Erich Fromm. Badania wykazują, że samotność jest destrukcyjna zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dobre, tzn. oparte na zaufaniu i szczerości, związki z innymi dają poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję. To, kim się otaczasz, w dużej mierze wpływa na Twoje decyzje, poglądy, doświadczane , etc.

Otwartość

Dziecięca ciekawość sprawia, że maluchy dość łatwo znajdują - odkrywają nieznane zakamarki, poznają nowe rzeczy, wymyślają zajmujące zabawy. Z czasem nasze nieskrępowane zainteresowanie światem słabnie, a szkoda, bo otwartość na nowe doświadczenia pozwala osłabić rutynę, dostarcza ciekawych wrażeń, po prostu sprawia radość. Ciekawość to podstawa ciągłego rozwoju. Umożliwia zachowanie młodości umysłu i chęci do działania.

Marzenia

Dziś to słowo brzmi nieco górnolotnie, wolimy mówić raczej o planach, projektach, zamierzeniach, etc. Wszystko jedno - ważne, by je mieć i starać się wprowadzać w życie. Wyznaczanie sobie celów daje poczucie sensu, produktywnie zajmuje, pozwala z innej perspektywy patrzeć na codzienne zajęcia. Oczywiście lista marzeń może (a nawet powinna) obejmować różne dziedziny życia. Trzeba tylko pamiętać, by warunkiem umieszczenia czegoś na niej było określenie, w jaki sposób planuje się tę właśnie rzecz osiągnąć. Przykład - bezsensowne jest marzenie o karierze tłumacza bez rzetelnej nauki języka obcego. Inne exemplum: nie oczekuj od dziecka, że samo z siebie zainteresuje się fizyką; zachęć je do tego przedmiotu robiąc wspólnie proste eksperymenty, wybierając się do Centrum Nauki Kopernik, wyjaśniając zjawiska fizyczne, z którymi stykamy się na co dzień, etc.

Cierpliwość

„Nie od razu Kraków zbudowano". Jeśli nastawiasz się na natychmiastowe efekty, możesz się zawieść. Cierpliwość to spokojna, konsekwentna, produktywna aktywność. To zdolność do utrzymania dobrego nastawienia podczas ciężkiej pracy nad celami, które przynoszą szczęście. Warto pamiętać, że rozwój osobisty jest poddawany dwóm trudnym testom - pierwszy dotyczy właśnie cierpliwości w oczekiwaniu na tego, czego się chce, a drugi obejmuje odwagę nie bycia rozczarowanym, gdy cel nie jest osiągany tak szybko, jak się tego oczekiwało. Cierpliwi ludzie są radośniejsi, bo umieją cieszyć się procesualnie, tj. z biegu rzeczy, a nie jedynie z efektu końcowego.

Przeżywanie

Chodzi o umiejętność przeżywania jako przeciwstawnego do ukierunkowania na posiadanie (tu znów pobrzmiewa Fromm). Wiele dotychczasowych badań dowiodło, że ludzie czują się szczęśliwsi w związku z tym, czego doświadczają, a nie z powodu tego, co mają. Przykładowo, analizy opublikowane w Journal of Positive Psychology wykazały, że uczestnicy badań postrzegali życiowe doświadczenia (np. weekendowe wycieczki) jako dające więcej niż zakup jakiejś rzeczy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy