Strona głównaStyl życiaChcesz lepiej spać? Weź kąpiel na 1,5 godz. przed snem

Chcesz lepiej spać? Weź kąpiel na 1,5 godz. przed snem

Na Uniwersytecie Teksańskim w Austin znaleziono sposób na lepszy sen. Przeanalizowano tysiące badań dotyczących związku między różnymi formami kąpieli i jakością odpoczynku. Jak się okazuje, wykąpanie się na 1-2 godzin przed snem w wodzie o temperaturze około 40-43 stopnie Celsjusza może istotnie poprawić nocny odpoczynek.
Chcesz lepiej spać? Weź kąpiel na 1,5 godz. przed snem [fot. ErikaWittlieb from Pixabay]
Oceniono wpływ pasywnego ogrzewania ciała (takiego jak podczas prysznica czy kąpieli) na szereg aspektów odpoczynku: okres zasypiania, całkowity czas snu, wydajność snu (czas snu względem czasu spędzonego w łóżku), subiektywna jakość .

Optymalna okazała się temperatura wody na poziomie 40-43 stopni Celsjusza - oznaczała ona poprawę ogólnej jakości snu. Co więcej, kąpiel na 1-2 godziny przed udaniem się na spoczynek mogła też przyspieszyć zasypianie.

Jak wiadomo, zarówno sen, jak i temperatura wnętrza naszego organizmu są regulowane przez naturalny zegar dobowy. Późnym popołudniem czy wczesnym wieczorem organizm człowieka jest o 1-3 stopnie Celsjusza cieplejszy niż podczas snu, kiedy jego temperatura jest najniższa. przeciętnego człowieka charakteryzuje się obniżeniem temperatury wewnętrznej ciała o średnio 1-2 stopnie na około godzinę przed normalnym czasem snu i spada do najniższego poziomu między środkowym a końcowym okresem snu. Później z kolei zaczyna się podnosić, pełnią rolę biologicznego budzika. Cykl temperatury oddziałuje zatem na cykl snu i jest ważnym czynnikiem szybkiego zasypiania oraz snu o wysokiej wydajności.

Ustalono, że optymalny czas dla obniżenia temperatury głębokiej ciała, by poprawić jakość snu, to około 90 minut przed położeniem się do łóżka. Ciepłe kąpiele i prysznice stymulują układ termoregulacyjny organizmu, skutkując znaczącym wzrostem krążenia krwi z wnętrza ciała do obwodowych obszarów dłoni i stóp, co z kolei przekłada się na „odprowadzenie" ciepłoty i obniżenie temperatury ciała. Dlatego kąpiele odbywane we właściwym biologicznie biologicznym, tj. na 1-2 godziny przed snem, wspomagają naturalny zegar okołodobowy i sprzyjają zarówno szybszemu , jak i snowi wyższej jakości.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć